20 maja gościliśmy w naszym Centrum Onkologii  prezydenta Andrzeja Dudę i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Podczas tej uroczystości prezydent podpisał Ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej.

Nazajutrz to wydarzenie oraz plany związane ze Strategią skomentował w telewizji wPolsce.pl zastępca dyrektora ds. klinicznych naszego Instytutu profesor dr hab. n. med. Andrzej Kawecki.

– Dla środowiska onkologicznego Narodowa Strategia Onkologiczna to coś nadzwyczaj ważnego. […] Onkologia to nie perpetuum mobile, gdzie za mniej można zrobić więcej. Ta ustawa stanowi całkowitą zmianę jeśli chodzi o sposób myślenia – z uwagi anto, że nakazuje ustawodawcy określenie zapotrzebowania i wskazanie źródeł finansowania realizowanych w ramach ustawy zadań. To jest nowy sposób myślenia, który stwarza szansę na to, że zmieni się jakość polskiej onkologii, na co wszyscy bardzo liczymy – mówił o podpisanej ustawie profesor Andrzej Kawecki.

– Centrum Onkologii Instytut to największy ośrodek onkologiczny w Polsce. Jest interdyscyplinarny, tzn. dysponuje wszystkimi dostępnymi metodami leczenia chorych na nowotwory złośliwe. Zatrudniamy zespół znakomitych fachowców. W planowanym systemie opieki onkologicznej w Polsce – mowa tu o Krajowej Sieci Onkologicznej –  Centrum Onkologii ma pełnić rolę ośrodka koordynującego. To oznacza oczywiście nowe zadania przydzielone Insytutowi i mam nadzieję, że będzie się to wiązało z przekształceniem COI w Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie o statusie państwowego instytutu badawczego – dodał profesor.

– Centrum Onkologii działa już od przeszło ćwierć wieku i niestety dekapitalizacja pionu szpitalnego przekracza 90 punktów procentowych. Jest to więc doskonały czas na przeprowadzenie generalnej rewitalizacji. Współpraca z ministerstwem zdrowia układa się dobrze i mamy nadzieję, że środki na ten cel zostaną zapewnione – uważa profesor Kawecki.