• Lokalizacja i kontakt:
      Zakład mieści się w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów
      ul. W.K. Roentgen 5, 02-781 Warszawa
      Rejestracja: 22 546 29 35

Poradnia Genetyczna jest poradnią specjalistyczną, konsultującą pacjentów z podejrzeniem dziedzicznej predyspozycji do zachorowania na nowotwory złośliwe.

Do Poradni Genetycznej wymagane jest skierowanie i umówienie konkretnego terminu telefonicznie pod nr. (tel. 22-546-29-35).

Informacje telefoniczne i zapisy na badania odbywają się w dniach i godzinach pracy Poradni tj.: Poniedziałek – Piątek w godz. 8:00 – 15:30

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA: (FAQ)

1.Kto może zostać przyjęty w Poradni Genetycznej?

Pierwszeństwo mają pacjenci z rozpoznanym nowotworem, u których wynik badania genetycznego w krótkim czasie przełoży się na decyzje terapeutyczne.

Podejrzenie dziedzicznej predyspozycji jest uzasadnione przede wszystkim u osób, które zachorowały na raka w młodym wieku, zwłaszcza, jeżeli posiadają krewnych, u których wykryto nowotwory.

Niezależnie od wieku zachorowania i wywiadów rodzinnych konsultacji genetycznej wymagają wszyscy chorzy na raka rdzeniastego tarczycy, raka nadnerczy, raka jajnika, pacjenci z licznymi (50 i więcej ) polipami w jelicie grubym .

Zdrowe osoby mają wskazania do badań genetycznych przede wszystkim wtedy, gdy u członka rodziny wykryto mutację w genie predyspozycji do raka.

 

2.Czy badanie genetyczne może wykryć u mnie raka?

Nie.

Badania genetyczne, którymi dysponujemy są testami dziedzicznej predyspozycji do raka i pozwalają określić czy w informacji genetycznej, która jest zapisana w danym genie od początku życia pacjenta są obecne mutacje , które zwiększają podatność na zachorowanie na raka.

To badanie nic nie mówi o aktualnym stanie zdrowia pacjenta.

Zachęcamy do korzystania z populacyjnych badań przesiewowych nakierowanych na wcześniejsze wykrycie najczęstszych nowotworów (mammografia, cytologia ginekologiczna, kolonoskopia)

 

3.Czy badanie genetyczne może wykluczyć u mnie ryzyko raka?

Nie.

Prawidłowy wynik badania genetycznego nie wyklucza możliwości zachorowania na raka. Większość nowotworów stanowią przypadki sporadyczne, które są spowodowane nabytymi (niedziedzicznymi) mutacjami w ważnych dla procesu powstawania raka genach w danym narządzie. Mutacje te powstają pod wpływem czynników takich jak np. promieniowanie UV (raki skóry), palenie tytoniu (rak płuca, rak krtani, rak pęcherza, rak nerki i wiele innych), zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (rak szyjki macicy, niektóre nowotwory regionu głowy i szyi), substancje kancerogenne w diecie (nowotwory przewodu pokarmowego) itp. Jednym z ważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka jest wiek i związane z procesem starzenia zaburzenia naprawy uszkodzeń DNA. Wykazano również związek pomiędzy zachorowaniami na raka a otyłością i niską aktywnością fizyczną. Wiele z wyżej wymienionych czynników można wyeliminować lub zmodyfikować i tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

 

4.Co można zrobić, gdy ktoś ma dziedziczną predyspozycję do raka?

U pacjentów z dziedziczną predyspozycją do raka wskazane są badania nakierowane na wcześniejsze wykrycie nowotworu – są to m. in. badania obrazowe, endoskopowe.

Niektórzy pacjenci ze ściśle określonymi szczególnymi zespołami dziedzicznej predyspozycji do raka wymagają profilaktycznego (redukującego ryzyko zachorowania na raka)leczenia chirurgicznego.