29 maja 2019 roku to 94. rocznica rozpoczęcia budowy i 87. rocznica otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie przy ul. Wawelskiej 15. Był to podwójny dar: społeczeństwa – dla Marii Skłodowskiej-Curie i Uczonej – dla Ojczyzny. Maria Skłodowska-Curie była obecna na tej uroczystości, od projektu do ukończenia budowy Instytutu nadzorowała i wspierała to przedsięwzięcie.
9 marca 1923 roku Polski Komitet do Zwalczania Raka powołał “Komitet Daru Narodowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w celu zbudowania Instytutu Radowego w Warszawie”. W skład Komitetu Daru Narodowe-go weszli m.in. marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań oraz instytucji i towarzystw naukowych. Pierwsze posiedzenie Komitetu otworzył prezes Polskiego Komitetu do Zwalczania Raka Henryk Barylski. Obradom przewodniczył Marszałek Senatu Michał Trąpczyński, honorowym prezesem Komitetu został Prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski.
24 grudnia 1923 roku Polski Komitet do Zwalczania Raka zwrócił się do społeczeństwa polskiego z apelem o składanie ofiar na “Dar Narodowy dla Marii Skłodowskiej-Curie.” Darem tym winien stać się Instytut Radowy jej imienia. Była to odpowiedź na wypowiedziane przez Marię Skłodowską-Curie w Paryżu, w czasie uroczystości dwudziestopięciolecia odkrycia radu, zdanie: “Moim najgorętszym życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Polsce”.
Zebrane przez Komitet pieniądze pozwoliły na rozpoczęcie budowy pod koniec 1925 roku. Projekt planów budowy Instytutu opracowano przy udziale Marii Skłodowskiej-Curie i prof. Claude Regaud, dyrektora Instytutu Radowego w Paryżu. Makietę Instytutu eksponowano na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1925 roku. Uniwersytet Warszawski podarował duży plac pod budowę Instytutu przy ulicy Wawelskiej.
Na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Instytutu w dniu 7 czerwca 1925 roku przybyła Maria Skłodowska-Curie. Udział wzięli: Prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i stowarzyszeń, ambasador Republiki Francuskiej oraz rzesze mieszkańców Warszawy.
Postęp prac budowlanych był dość szybki, także 17 stycznia 1932r. przyjęto pierwszego chorego do leczenia, a 29 maja 1932 r. odbyła się uroczystość otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie. W uroczystości wzięła udział Maria Skłodowska-Curie i Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki oraz prof. Claude Regaud. Maria Skłodowska-Curie przekazała Instytutowi pierwszy gram radu wartości ponad pół miliona ówczesnych złotych, ofiarowany przez kobiece stowarzyszenia polonijne w USA i Kanadzie.