Nasz projekt jest obliczony na rok włącznie z badaniami klinicznymi na ludziach. O ile uda nam się skłonić naszego bakteriofaga do zaatakowania tego wirusa. Pierwszą wersję leku do testów in vitro powinniśmy mieć w ciągu trzech miesięcy – mówi profesor Jan Walewski w wywiadzie dla dziennika Rzeczpospolita.

W czasie epidemii profesor Jan Walewski przedstawia sytuację polskiej onkologii w konfrontacji z koronawirudem, opowiada o naszym Instytucie i pracownikach:

…Mamy wspaniałych pracowników pełnych poświęcenia. Korzystając z okazji chciałbym im bardzo serdecznie podziękować, jestem dumny, że mogę z nimi pracować. …

oraz omawia koncepcję nowego leku.

Od lat pracujemy nad różnymi koncepcjami i kiedy Agencja Badań Medycznych ogłosiła, że chce finansować prace nad poszukiwaniem terapii przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 przystąpiliśmy do niego wspólnie z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN oraz innymi naukowcami. Jest ona inna niż większość prac prowadzonych nad tym wirusem. Ale w naszym przeświadczeniu może okazać się skutecznym przełomem, o czym może świadczyć duże zainteresowania z jakim się spotyka nawet ze strony innych państw – czytamy w wywiadzie.

Z całością materiału można zapoznać się TUTAJ