8 i 9 czerwca zespół pracowników Centrum Onkologii włączył się w Miasteczko Zdrowia zorganizowane przez PKN Orlen dla swoich pracowników i ich rodzin, ale również dla całej społeczności Płocka. W dziesięciu namiotach lekarze, psychoonkolodzy, dietetycy i pielęgniarki naszego Centrum przeprowadzali badania, udzielali porad i wsparcia.

Największym powodzeniem cieszyły się badania znamion dermatoskopem. Na takie badanie sfinansowane przez NFZ trzeba nieraz czekać kilka miesięcy. Tutaj wystarczył kwadrans w kolejce, która ustawiła się pod namiotem naszego lekarza onkologa. Bez wytchnienia pracowały także nasze dietetyczki mierzące wagę, badające skład ciała i dobierające indywidualnie odpowiednią dietę. Wsparcia w trudnych chorobowych sytuacjach udzielały psychoonkolożki COI. Pielęgniarki na kilku stoiskach badały spirometrem (pojemność płuc), mierzyły ciśnienie i poziom cukru we krwi oraz udzielały podstawowych informacji tym, których wyniki wskazywały na konieczność zmiany trybu życia. Mieszkańcy Płocka mogli również otrzymać wsparcie zespołu Poradni Pomocy Palącym. Wyniki badania smokolizerem (pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu) były dla niektórych palaczy tak wstrząsające, że zostawiali paczkę z papierosami na stole i odchodzili z obietnicą, że nigdy już nie wrócą do nałogu. Niektórym pomagała rozmowa z lekarzem onkologiem o raku płuc. O diagnostyce i leczeniu raka jelita grubego (m.in. kolonoskopii) można było więcej dowiedzieć się w kolejnym namiocie. Tam również udzielane były porady dedykowane mężczyznom na temat raka prostaty, jądra itp. Sprawy „kobiece” można było omówić w zaciszu namiotu specjalistów ds. raka szyjki macicy a także w kolejnym namiocie, gdzie badał lekarz onkolog specjalizujący się w nowotworach piersi. Tam również można było nauczyć się samobadania piersi na fantomach. Ogólnych porad w temacie raka udzielali lekarze onkolodzy. Zainteresowaniem mieszkańców Płocka cieszyły się materiały ilustrujące zdrowy styl życia, m. in. Europejski Kodeks Walki z Rakiem oraz komiksy, którymi zaczytywały się dzieci. Chętni uczestniczyli również w wykładach i prezentacjach naszych specjalistów, które odbywały się w dużym namiocie.

https://www.facebook.com/ORLENOfficial/videos/322773181961462/?__tn__=kCH-R&eid=ARBnky6fcPKVZkzuK38oG94AuoxkU8veGTqgD-oWhUFiOmuyYZ5VBmBeceWGS_z4RChr7NasMiVWCVzE&hc_ref=ARQt8v9TGmYWjmA6VcI0CTzU1Ea5hl9vHDRNEkxBe0Zpr06O0HdFIHpIBv2viLK41HY&fref=nf&__xts__[0]=68.ARAN2JguZ3M89mU5EmEbfrywh5nc4gurTZWZeaAbXzPxe_LGtP2iy0LBUygebxKbAfr-4ThDf4g-rOqGzYpBe-9FRRfqVu3TyCFgtj3vQ7Qq_LhTR3GKc0AUiz7rvGmq50uOMqvmqhGD0SsCj5Dhx6oDFrbXx92p2mgfOkm8tnn1_NYI2CKuvF3q88qNEqk-oiuI0Pd-Gjcgg8bcYDALEPotxNNSNjl5gyy1PeGZGARAsSRPKGQPLyzAfmKwH68yfAQ6RtpusgDqnfNUT8pZdCYbDxtQokPnOAOLx1Vu_4K-nPtxuj0qUFaSaDpOU0jYOiuA_hLLLH2HTv1xmj9RmzNJr2RGmDksxL-LqQ