Debata o nowotworach skóry: jak im przeciwdziałać? Jak je leczymy?

Profilaktyka, badania przesiewowe i dostęp do farmakoterapii dla potrzebujących jej pacjentów – o tym mówili uczestnicy debaty NOWOTWORY SKÓRY – JAK JE DIAGONOZOWAĆ, JAK LECZYĆ, A JAK IM PRZECIWDZIAŁAĆ? zorganizowanej przez CowZdrowiu.pl. W przypadku czerniaka mamy już szeroką paletę dostępnych terapii. Toczą się rozmowy w sprawie refundacji pierwszych skutecznych leków dla raka kolczystokomórkowego oraz z komórek Merkla.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/debata-o-nowotworach-skory-jak-im-przeciwdzialac-jak-je-leczymy

 

 

Innowacyjna polska terapia na raka jajnika PolEpi wchodzi w fazę produkcji

29 marca 2021 r. NanoVelos SA jedna ze spółek wchodzących w skład biotechnologicznej grupy kapitałowej NanoGroup SA, podpisała umowę z chińską firmą farmaceutyczną Sunho Pharmaceutical na produkcję leku na raka jajnika. Spółka planuje przeprowadzenie badań klinicznych na pierwszych pacjentach w Narodowym Centrum Onkologii. Zastosowana technologia nanoformulacji leków onkologicznych redukuje skutki uboczne chemioterapii zwiększając jednocześnie skuteczności leczenia nowotworu.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8130565,innowacyjna-polska-terapia-na-raka-jajnika-polepi-wchodzi-w-faze-produkcji.html

 

 

Polki w czasie pandemii odkładają cytologię! To badanie ratuje życie – odpowiednio  wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest uleczalny!

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Onkologii, w 2020 roku zgłaszalność kobiet kwalifikujących się do badań przesiewowych spadła do zatrważających 14 procent. Pomimo coraz większej liczby kampanii zdrowotno-społecznych, zachęcających do regularnych badań, wiele kobiet w dalszym ciągu swoje zdrowie intymne spycha na dalszy plan.

https://dziennikbaltycki.pl/polki-w-czasie-pandemii-odkladaja-cytologie-to-badanie-ratuje-zycie-odpowiednio-wczesnie-wykryty-rak-szyjki-macicy-jest/ar/c1-15516187

 

 

Chłoniak: Nadzieja dla chorych z nawrotem

W Polsce są jedynie dwa oddziały dedykowane wyłącznie leczeniu chłoniaków: Klinika Nowotworów Układu Chłonnego w Warszawie u prof. Walewskiego oraz oddział, którym kieruje prof. Wojciech Jurczak – oba w strukturze Narodowego Instytutu Onkologii.

https://www.medexpress.pl/chloniak-nadzieja-dla-chorych-z-nawrotem/81070

 

 

Prof. Krzakowski: pogarsza się wskaźnik 5-letnich przeżyć w raku płuca. Pierwszy raz od dekady

– Jeśli chodzi o zachorowalność na raka płuca w Polsce, to według ostatniej edycji raportu Krajowego Rejestru Nowotworów to jest ok. 13,5 tys. zachorowań rocznie u mężczyzn i ok. 8 tys. zachorowań u kobiet – wskazał konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej podczas debaty online pt. „Jak zoptymalizować ścieżkę pacjenta onkologicznego od diagnozy do wdrożenia leczenia – na przykładzie raka płuca” poświęconego prezentacji raportu inicjatywy All.Can Polska.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Prof-Krzakowski-pogarsza-sie-wskaznik-5-letnich-przezyc-w-raku-pluca-Pierwszy-raz-od-dekady,220441,1013.html

 

 

Przyszłość ochrony zdrowia: Potrzebne są większe nakłady na leczenie raka prostaty

Rak prostaty ma pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn, jeżeli chodzi o zachorowania, i drugie, jeżeli chodzi o zgony. A w finansowaniu jest dopiero ósmy – mówi dr hab. n. med. Paweł Wiechno, profesor Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego.

https://www.rp.pl/Diagnostyka-i-terapie/210339875-Przyszlosc-ochrony-zdrowia-Potrzebne-sa-wieksze-naklady-na-leczenie-raka-prostaty.html

 

 

Jak leczymy raka nerki w Polsce? Na liście potrzeb nowe leki, ale nie tylko

Na raka nerki zapada w Polsce ok. 5 tys. osób rocznie, przy czym u ok. 50 proc. pacjentów rozpoznaje się ten nowotwór przypadkowo, przy okazji wykonywania badań ultrasonograficznych, czy tomograficznych z innych powodów. Zachorowalność rośnie w tempie ok. 2 proc. rocznie – zaznacza dr hab. Jakub Kucharz, specjalista onkologii klinicznej z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Jak-leczymy-raka-nerki-w-Polsce-Na-liscie-potrzeb-nowe-leki-ale-nie-tylko,220434,1013.html