EDM. Firmy informatyczne mają za co przepraszać szpitale? „Bywają trudne momenty”
Z kolei dr n. fiz. inż. Wojciech Osewski, kierownik Działu Informatyki Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach w niedawnej rozmowie z Rynkiem Zdrowia zwrócił uwagę, że poważne problemy występują też po stronie dostawców rozwiązań informatycznych, przede wszystkim związane ze stabilnością oraz wydajnością systemu.
– W zasadzie każdy upgrade, aktualizacje funkcjonalności, skutkują istotnymi perturbacjami. Pamiętajmy, że dla szpitala onkologicznego ma to wręcz krytyczne znaczenie – podkreślał Wojciech Osewski.
MSD: Naszą siłą jest to, że podążamy za wskazaniami nauki
Pandemia zmienia percepcję. Nagle wszyscy zaczynają rozumieć, jak bardzo potrzebujemy zaangażowania sektora farmaceutycznego, by poradzić sobie z zagrożeniami, ponieważ to my jesteśmy w tej dziedzinie ekspertami. Oczywiście, międzynarodowy charakter firmy wszystko to znacznie ułatwia, zarówno pod kątem badań, jak i wymiany informacji. Dobrym przykładem jest inicjatywa Global Clinical Site Relationship Development Project, w ramach której współpracuje 20 wiodących światowych ośrodków naukowych, wybranych przez MSD. I jednym z nich jest warszawski Narodowy Instytut Onkologii, co pozwala tej placówce na wzbogacenie perspektywy i ściślejszą współpracę z lekarzami, naukowcami i instytucjami z całego świata. Dzięki temu mogą powstawać między nimi różne pola współpracy. Te ośrodki mogą się od siebie wiele nauczyć, na przykład polscy lekarze mają dostęp do najnowszych rezultatów badań w USA. To może być także impuls do wprowadzania programów rozwojowych.
ABC cytologii – musisz je znać!
Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy? Jak często należy robić cytologię i na czym polega to badanie? Jak zwiększyć świadomość społeczną i uświadomić, że cytologia ratuje życie?
Na te pytanie odpowie profesor Mariusz Bidziński, ekspert Narodowego Instytutu Onkologii.
https://www.polskieradio.pl/10/4339/Artykul/2833431
Nie tylko serce przeszczepione przez Zbigniewa Religę. Największe sukcesy polskiej transplantologii
W maju 2013 r. w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii miała miejsce pierwsza w Polsce operacja rekonstrukcji twarzy, od której zależało ludzkie życie. W 2014 r. została uznana za najlepszy tego typu zabieg na świecie. Operowany wówczas 33-letni pacjent stracił większą część twarzy podczas wypadku przy pracy i bez przeszczepu, w dłuższej perspektywie, nie miał szans na przeżycie. Ta operacja była więc pierwszym na świecie przeszczepem twarzy ze wskazań życiowych. Przeprowadzona została przez zespół prof. Adama Maciejewskiego.
https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/najwieksze-sukcesy-polskiej-transplantologii-5466478
Pandemia zatrzymała poprawę wskaźników w onkologii
Według danych przedstawionych przez prof. Joannę Didkowską, kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów, od roku 1965 roku liczba zachorowań na nowotwory wzrosła w naszym kraju czterokrotnie (w liczbach – o 66 tys. wśród mężczyzn i o 62 tys. wśród kobiet). Bezpośrednim skutkiem wzrostu zapadalności był wzrost bezwzględnej liczby zgonów. Jednak mimo wzrostu bezwzględnej liczby zgonów, tempo wzrostu współczynnika śmiertelności zaczęło maleć – już w latach 1990-2000. Od początku XXI wieku umieralność zaczęła spadać – trend ten silniej widać wśród mężczyzn.
Rak piersi: najważniejsze jest wczesne wykrycie
Urodzenie dzieci, karmienie piersią, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu: te czynniki zmniejszają ryzyko raka piersi, nie powodują jednak, że na pewno nie zachoruje się na ten nowotwór. Najważniejsze jest to, żeby wcześnie go wykryć, bo wtedy jest szansa na całkowite wyleczenie. Jak i kiedy się badać, kiedy wykonać USG, kiedy mammografię, a kiedy konieczne jest badanie genetyczne – mówi dr. n med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog.
Chłoniaki rozlane z dużych komórek B pod obserwacją
– Chłoniaki rozlane z dużych komórek B w praktyce klinicznej są nowotworami niezwykle agresywnymi. Rozwijają się bardzo szybko, najczęściej są to nowotwory o wysokim stopniu złośliwości. Pacjenci, u których diagnozuje się ten typ nowotworu, powinni jak najszybciej, po postawieniu rozpoznania, rozpocząć leczenie — tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, kierownik Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
https://pulsmedycyny.pl/chloniaki-rozlane-z-duzych-komorek-b-pod-obserwacja-1131655
Postępowanie w raku piersi u kobiet ciężarnych wymaga współpracy specjalistów
Jak przypomina dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii, na raka piersi zapada rocznie niemal 20 tys. kobiet w naszym kraju.
– Część nowotworów jest rozpoznawanych na tyle wcześnie, że możemy zaproponować pacjentce skuteczne postępowanie terapeutyczne i ją wyleczyć. Istnieje jednak wciąż liczna grupa chorych, u których nowotwór jest rozpoznawany w stadium rozsiewu. W tym wypadku leczenie nie zawsze jest łatwe. Rocznie z powodu raka piersi umiera 5 tys. kobiet, najczęściej chore, u których nowotwór rozpoznano późno i trudno było wprowadzić skuteczne postępowanie terapeutyczne — zaznacza onkolog.
irena.przepiorka
Dr hab. n. med. Michał Kamiński uhonorowany
Dr hab. n. med. Michał Kamiński ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w 2005 roku. Od 2006 roku pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, gdzie od 2015 roku kieruje Zakładem Profilaktyki Nowotworów oraz od 2018 roku kieruje Pracownią Endoskopii Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej, od 2018 roku na stanowisku profesora Instytutu. Ponadto jest zatrudniony jako profesor w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego jak również jako konsultant naukowy w Department of Health Management and Health Economics na Uniwersytecie w Oslo, w Norwegii.
https://www.mp.pl/gastrologia/wiadomosci/283129,dr-hab-n-med-michal-kaminski-uhonorowany
Cytologia – badanie, które może uratować życie
– Rak szyjki macicy zbiera dość duże żniwo, bo rocznie zapada na tę chorobę nawet 4 tys. kobiet – mówi Mariusz Bidziński, ekspert Narodowego Instytutu Onkologii. – Mówimy tutaj o statystykach dotyczących zaawansowanego stadium choroby. Te liczby mogłyby być niższe, gdyby kobiety korzystały z badań wczesnego wykrywania raka, do których należy m.in. cytologia.
https://www.polskieradio.pl/10/4339/Artykul/2835010,Cytologia-badanie-ktore-moze-uratowac-zycie
Znani onkolodzy odznaczeni przez PTO
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Onkologicznego odznaczył czterech wybitnych polskich onkologów złotymi odznaczeniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego za zasługi dla polskiej onkologii. Odznaczenie to jest dowodem wielkiego uznania dla ich wieloletniej pracy i działalności.
Odznaczeni zostali:
- prof. dr hab. Andrzej Kułakowski
- prof. dr hab. Stanisław Góźdź
- prof. dr hab. Bogusław Maciejewski
- prof. dr hab. Marian Reinfuss
https://pto.med.pl/znani-onkolodzy-odznaczeni-przez-pto
Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości
Dr n. med. Michał Kunkiel, onkolog, na podstawie obserwacji przypadków raka piersi, którymi się zajmuje, wyjaśnia, jak powstają przerzuty do kości i zaznacza, że to bardzo skomplikowany mechanizm. Np. rak piersi rozwija się na przestrzeni lat i z ogniska pierwotnego komórki rakowe mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Najchętniej właśnie do kości.