Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie.

To wyjątkowa postać, o której uczymy się już w szkole. Jednak warto poznać także kilka ciekawostek o tej wybitnej postaci.

Czy wiecie, że ….

  • Maria już w wieku 4 lat potrafiła płynnie czytać
  • Znała cztery języki obce – angielski, francuski, niemiecki i rosyjski
  • Maria sama wymyśliła terminy: promieniotwórczość i radioaktywność.
  • Piotr Curie przeprowadził na sobie doświadczenie zbliżenia do skóry swojej ręki próbki radu, co spowodowało głębokie oparzenie. Mężczyzna obserwował ranę i notował proces jej powstawania oraz gojenia się. Dzięki jego szczegółowym zapiskom eksperyment naprowadził lekarzy na sposób wykorzystania pierwiastków promieniotwórczych w terapii chorób skóry, w tym nowotworów.
  • Podczas I wojny światowej Skłodowska skonstruowała specjalne aparaty rentgenowskie do szybkiej diagnostyki rannych żołnierzy i po zdaniu prawa jazdy (co również było rzadkością wśród kobiet), w tym na ciężarówki, jeździła z nimi do szpitali polowych wraz z córką Irene oraz lekarzami wojskowym, gdzie m.in. szkoliła techników radiologów.
  • 11 listopada 2018 r. Skłodowska otrzymała pośmiertnie Order Orła Białego. W tym samym roku magazyn „BBC History” opublikował wyniki rankingu, w którym wybrano sto kobiet, mających największy wpływ na historię świata. Pierwsze miejsce zajęła Maria Skłodowska-Curie.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziecie w artykule Magdaleny Ulanowskiej na portalu biotechnologia.pl 

Instytut Radowy w Warszawie  otwarto w 29 maja 1932 roku w obecności Marii Skłodowskiej-Curie. W zasobach Instytutu można wciąż zobaczyć aparat do naświetlań i sprzęt, którym pracowała nasza noblistka.