Rzucenie palenia przez chorego na raka zwiększa szanse na wyzdrowienie

– Oprócz lokalizacji nowotworu i stadium choroby, palenie tytoniu jest uważane za najsilniejszy niekorzystny predyktor przeżycia chorych na raka. Dotyczy to nie tylko nowotworów tzw. tytoniozależnych – wyjaśnia Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

https://pulsmedycyny.pl/rzucenie-palenia-przez-chorego-na-raka-zwieksza-szanse-na-wyzdrowienie-1132134

Rak nerki. Jak leczymy pacjentów? Jakich pilnych zmian potrzeba?

Potwierdza to dr hab. n. med. Jakub Kucharz, z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej- Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. – Bardzo potrzebujemy nowoczesnych terapii w 1. linii leczenia. Opartych na immunoterapii, składających się albo z dwóch leków immunokompetentnych albo leku immunokompetentnego w skojarzeniu z inhibitorem kinazy tyrozynowej. To są leki, które obecnie stanowią standard leczenia pacjentów z grupy o rokowaniu pośrednim i niekorzystnym. Tego leczenia nie mamy w tej chwili i jest ono bardzo potrzebne – zaznacza.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/rak-nerki-jak-leczymy-pacjentow-jakich-pilnych-zmian-nam-potrzeba

Krajowa Sieć Onkologiczna. Co się zmieni?

Kluczowe założenia Krajowej Sieci Onkologicznej:

  • Zapewnienie wystandaryzowanej struktury ośrodków diagnostyki i leczenia onkologicznego na kilku poziomach;
  • Tylko podmioty zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej uprawnione do udzielania świadczeń gwarantowanych w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych;
  • Proces kwalifikacji do poszczególnych poziomów zabezpieczenia opieki onkologicznej: zautomatyzowany, wystandaryzowany, oparty na obiektywnych kryteriach;
  • Koordynator Opieki Onkologicznej dla każdego pacjenta;
  • Systematyczna ocena satysfakcji pacjenta;
  • Monitorowanie jakości klinicznej opieki onkologicznej na poziomie krajowym przez Krajowy Ośrodek Monitorujący – Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, a na poziomie województw przez Wojewódzkie Ośrodki Monitorujące;
  • Krajowa Rada Onkologiczna pełniąca funkcję opiniodawczo-doradczą dla Ministra Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia;

gazetalekarska.pl/?p=64722

Zdrowie Polek – priorytety w obszarze onkologii ginekologicznej

– Współczynnik ryzyka względnego dla zależności przyczynowo-skutkowej pomiędzy paleniem tytoniu a rakiem płuca wynosi 10. W przypadku niektórych genotypów HPV (16 i 18) i raka szyjki macicy ta zależność wynosi 500. Jedynie niektóre rzadkie podtypy raka gruczołowego szyjki macicy nie są związane z wirusem HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje również inne nowotwory, na przykład odbytu, sromu, pochwy, prącia, a także nowotwory jamy ustnej. W Polsce co roku rozpoznawanych jest ok. 2,6 tys. przypadków nowotworów ginekologicznych spowodowanych HPV, a ok. 1,5 tys. kobiet z ich powodu umiera – podkreślił prof. Andrzej Nowakowski. – Odkrycie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy HPV a rozwojem raka szyjki macicy zmieniło nasze podejście do profilaktyki tego nowotworu. Pozwoliło stworzyć szczepionki przeciwko HPV i dało nam szansę na profilaktykę pierwotną – dodał.

https://www.termedia.pl/mz/Zdrowie-Polek-priorytety-w-obszarze-onkologii-ginekologicznej-,44249.html

Rozpoznanie raka trzustki to nie wyrok

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Lucjanem Wyrwiczem

Diagnoza „rak trzustki” jest przez chorych na ten nowotwór traktowana jak wyrok śmierci i to z nieodległym terminem wykonania. Czy rzeczywiście rak trzustki jest bezwzględnym zabójcą, który nie daje nadziei?

Absolutnie się nie zgadzam z tym stwierdzeniem! Nigdy bym nie powiedział, że rozpoznanie raka trzustki oznacza dla chorego wyrok śmierci. Chorzy, u których nowotwór zostaje rozpoznany na wczesnym etapie, zanim mamy do czynienia z powstawaniem przerzutów, mogą być kandydatami do operacji. Współczesna chemioterapia pooperacyjna wraz z dobrą diagnostyką prowadzi do coraz częstszych wyleczeń. Trudno powiedzieć, jak często te wyleczenia są stwierdzane, gdyż zależy to głównie od stopnia zaawansowania raka w momencie diagnozy. Mamy jednak już pierwsze wyniki badań, które sugerują, że w wyselekcjonowanej grupie po operacyjnym usunięciu guza i współczesnej chemioterapii potencjalnie trwałych wyleczeń może być nawet 40 proc. A 40 proc. to jest dużo.

Rozpoznanie raka trzustki to nie wyrok

Nowotwory ginekologiczne w dobie COVID-19

– Leczenie w Polsce jest bardzo rozproszone, są ośrodki, które rocznie zajmują się tylko kilkoma przypadkami tego nowotworu, co przekłada się na gorszą skuteczność, ale też wyższe koszty, gdyż nie ma możliwości, by leczyć dobrze, nie mając odpowiedniego doświadczenia – przekonuje prof. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Eksperci podkreślają konieczność stworzenia „sieci” ośrodków zajmujących się leczeniem raka jajnika w Polsce, centrów referencyjnych i centrów kompetencji, tzw. ovarian cancer units, współpracy ośrodków o różnych poziomach referencyjności.

Nowotwory ginekologiczne w dobie COVID-19

Narodowa Strategia Onkologiczna rozrasta się. Oddział w Krakowie NIO-PIB przystąpił do programu

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie poinformował o przystąpieniu do programu badań ukierunkowanych na wykrywanie raka płuca. W ramach programu przeprowadzana będzie niskodawkowa tomografia komputerowa płuc. Specjaliści z krakowskiego oddziału NIO-PIB ocenią wyniki i zaplanują dalsze leczenie, jeżeli wystąpi podejrzenie nowotworu płuc.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Narodowa-Strategia-Onkologiczna-rozrasta-sie-Oddzial-w-Krakowie-NIO-PIB-przystapil-do-programu,226576,1013.html

Dowiedz się, jak poprawić rokowanie pacjenta onkologicznego

Czy wiesz, że niedożywienie związane z chorobą nowotworową dotyka nawet 85 proc. pacjentów, a nieprawidłowy stan odżywienia może wiązać się m.in. z krótszym czasem przeżycia oraz gorszą tolerancją leczenia? Obejrzyj wykład dr n. med. Aleksandry Kapały o roli żywienia medycznego i dowiedz się, w jaki sposób stan odżywienia pacjenta może mieć wpływ na sukces terapeutyczny lekarza prowadzącego.

https://www.termedia.pl/onkologia/Dowiedz-sie-jak-poprawic-rokowanie-pacjenta-onkologicznego,44258.html

Strategia dla onkologii: są nowe narzędzia, poprawi się jakość i dostępność?

– Chodzi o to, aby w ramach działania KSO zmniejszyć nierówności dotyczące diagnostyki i leczenia onkologicznego w Polsce. Pacjent powinien być diagnozowany wg określonych standardów. Jeśli dany ośrodek nie dysponuje odpowiednią diagnostyką, to powinien przekazać pacjenta do placówki, która jest w stanie przeprowadzić odpowiednią diagnostykę – kontynuował wątek prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

https://pulsmedycyny.pl/strategia-dla-onkologii-sa-nowe-narzedzia-poprawi-sie-jakosc-i-dostepnosc-1132614

Farmakologiczne i psychologiczne aspekty leczenia chorych na zaawansowanego czerniaka

Chorzy z zaawansowanym czerniakiem, oprócz terapii farmakologicznej i opieki onkologa klinicznego, wymagają także wsparcia ze strony psychoonkologa. O tym jak powinna wyglądać kompleksowa opieka nad pacjentem z zaawansowanym czerniakiem w programie “Siła dialogu” dyskutowały dr Mariola Kosowicz oraz lek. Paulina Jagodzińska – Mucha.

https://pulsmedycyny.pl/farmakologiczne-i-psychologiczne-aspekty-leczenia-chorych-na-zaawansowanego-czerniaka-1132554