Miejsce terapii celowanych w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową

Prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwickim oddziale Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjaśnił, że w onkologii obowiązuje ogólna zasada, żeby wszystko, co najlepsze zaordynować już na samym początku choroby, bo nawet najlepsze terapie, jeśli są podawane w bardzo zaawansowanych stadiach, dają efekty gorsze niż można by osiągnąć na wcześniejszym etapie. – W pierwszej linii leczenia zazwyczaj uzyskujemy odpowiedź na terapię, to znaczy większość komórek białaczkowych może być zniszczona. Choroba przestaje być widoczna, co nazywamy stanem całkowitej remisji. Jednak po pewnym czasie ona nieuchronnie się odradza z tych komórek, które chemioterapię przeżyły, a więc tych najbardziej opornych i złośliwych. A co za tym idzie, leczenie w kolejnych liniach staje się już coraz trudniejsze. Rzecz w tym, żeby na samym początku podać to, co jest najbardziej skuteczne i zadziałać jak najbardziej radykalnie, aby stworzyć długą perspektywę czasową bez konieczności dalszego leczenia. Ta perspektywa kilku czy nawet kilkunastu lat, bo tyle udaje się osiągnąć u naszych chorych, może otworzyć zupełnie nowe możliwości terapii – wyjaśnił. Dodał, że dziś jesteśmy świadkami absolutnej rewolucji, jaka ma miejsce w onkohematologii, gdzie tradycyjne formy leczenia takie, jak chemioterapia, stopniowo zostają wypierane przez terapie celowane. – I może się okazać, że niektórym naszym pacjentom, których wciąż przypuszczalnie nie potrafimy wyleczyć, ale jesteśmy w stanie zaoferować im kilka lat wolnych od choroby, po tym czasie będziemy mogli zaproponować coś jeszcze nowszego, coś bardziej skutecznego, być może o charakterze radykalnym – powiedział.

https://www.medexpress.pl/miejsce-terapii-celowanych-w-leczeniu-pacjentow-z-przewlekla-bialaczka-limfocytowa/81670

 

W kierunku Narodowego Programu Szczepień przeciwko HPV w 2021 roku

W trakcie międzynarodowej konferencji „Priorities and challenges in Polish and European drug policy” omawiano problem szczepień przeciwko HPV – między innymi w kontekście ich darmowego dostępu zadeklarowanego w programie zatytułowanym Polski Ład.

Zdaniem dyskutujących ekspertów taka deklaracja ma ogromne znaczenie, podobnie jak zapis w Narodowej Strategii Onkologicznej dotyczący ustawowego obowiązku zaszczepienia przeciwko HPV 60 proc. dziewcząt i chłopców. Europejskie standardy mówią o nawet 90 proc.

W debacie moderowanej przez red. Bartosza Kwiatka wzięli udział prof. Teresa Jackowska, prof. Mariusz Bidziński, prof. Jarosław Pinkas, Marzanna Bieńkowska, Joanna Konarzewska-Król, czyli eksperci medycyny i zdrowia publicznego, a także przedstawiciele pacjentów.

Prof. Piotr Rutkowski o raku skóry: od profilaktyki po leczenie

Rak skóry najczęściej występuje u osób narażonych przez długi czas na promieniowanie słoneczne UVA i UVB. (…) najczęściej występuje w efekcie kumulowania się zmian przez lata. Trzeba minimalizować ryzyko zachorowania, nie tylko gdy opalamy się na plaży, ale też gdy jedziemy rowerem, robimy coś w ogrodzie, a tym bardziej gdy pracujemy na świeżym powietrzu i na promieniowanie narażeni jesteśmy przez wiele godzin dziennie – mówi prof. Piotr Rutkowski.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-piotr-rutkowski-o-raku-skory-od-profilaktyki-po-leczenie

 

 

Przyszłość ochrony zdrowia w Polsce. Pacjenci onkologiczni i hematoonkologiczni

Rak jajnika: inhibitory PARP dla pacjentek bez mutacji . To jeden z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów i pierwszy zabójca kobiet spośród nowotworów ginekologicznych. Z powodu braku badania przesiewowego i charakterystycznych niepokojących objawów, aż w 80 proc. przypadkach jest rozpoznawany w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania. Dlatego spośród ok 3700 kobiet, które rocznie zachorowują, ponad 70 proc. umiera w ciągu 5 lat. Przełomem w leczeniu zaawansowanego raka jajnika są inhibitory PARP, które podtrzymują remisję choroby. – Powodują, że komórka nowotworowa nie jest w stanie naprawiać swoich uszkodzeń, wywołanych przez wcześniejsze leczenie. Nie jest w stanie się dzielić, obumiera – tłumaczył prof. Paweł Blecharz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii, oddziału w Krakowie.

https://dorzeczy.pl/zdrowie/185984/pacjenci-onkologiczni-i-hematoonkologiczni-potrzebne-nowe-terapie.html

 

 

Pacjenci z rakiem kolczystokomórkowym nie mogą czekać

Wielu pacjentów z przerzutowym lub miejscowo zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry w ogóle nie kwalifikuje się do operacji. – Ale to są pacjenci, którym nadal możemy pomóc – przekonuje prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. – Dla tych chorych jest nadzieja w postaci immunoterapii systemowej, która bardzo dobrze działa u pacjentów w wieku podeszłym, pobudza i wzmacnia odpowiedź układu odpornościowego, precyzyjnie nakierowując czynniki terapeutyczne w miejsca zmienione chorobowo. W przeciwieństwie do chemioterapii, leki immunokompetentne nie uszkadzają zdrowych tkanek i narządów.

https://www.se.pl/zdrowie/pacjenci-z-rakiem-kolczystokomorkowym-nie-moga-czekac-aa-YGaL-JzqV-UptT.html

 

 

Chcą, by sam organizm pokonał guza mózgu. Rekrutują do badania

Badanie kliniczne, które ma ocenić efektywność immunoterapii u pacjentów z pierwotnym glejakiem wielopostaciowym rozpoczynają naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach i gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

https://www.rynekaptek.pl/farmakologia/chca-by-sam-organizm-pokonal-guza-mozgu-rekrutuja-do-badania,43327.html

 

 

Pacjentki po spotkaniu z MZ: chore z HER2+ rakiem piersi będą leczone

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie pacjentów skupionych w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej z wiceministrem Maciejem Miłkowskim. W trakcie rozmów ze strony resortu zdrowia padło wiele ważnych deklaracji związanych z leczeniem pacjentem z HER2-dodatnim rakiem piersi. Jutro natomiast ma się odbyć spotkanie z konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii – prof. dr hab. Maciejem Krzakowskim, w trakcie zaplanowanych rozmów omówione zostaną zmiany w programie lekowym B9.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/pacjentki-z-her2-rakiem-piersi-otrzymaja-leczenie

 

Warszawski Instytut Radowy – promienny pomysł Marii Skłodowskiej-Curie

29 maja 1932 w Warszawie przy ulicy Wawelskiej otwarto Instytut Radowy, który powstał z inicjatywy polskiej noblistki. Ambitną koncepcję Skłodowskiej-Curie udało się zrealizować dzięki hojności Polaków.

https://www.polskieradio.pl/39/246/Artykul/2742216,Warszawski-Instytut-Radowy-promienny-pomysl-Marii-SklodowskiejCurie