REWOLUCJA CZY EWOLUCJA W LECZENIU ZAAWANSOWANEGO HER2+ RAKA PIERSI?

– Odkrycie białek receptorowych HER2 odpowiedzialnych w komórkach raka piersi za kontrolę wzrostu i funkcjonowania postawiło chorobę w nowym świetle. W zaawansowanym raku piersi występuje nadmiar białka HER2, co prowadzi do bardziej agresywnego namnażania komórek nowotworu. Dzięki odkryciom medycyny, HER2+ rak piersi z jednego z najbardziej agresywnych podtypów, stał się chorobą, którą można kontrolować i leczyć – zauważa dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawie.

https://www.zwrotnikraka.pl/leczenie-her2-dodatni-zaawansowany-rak-piersi/

Movember: Wybór odpowiedniej terapii zmienia rokowania chorego

W przypadku zdiagnozowania nowotworu ograniczonego do gruczołu krokowego wdrażane jest leczenie radykalne, a więc operacja usunięcia prostaty lub radioterapia. Zwykle takie leczenie skojarzone jest z hormonoterapią, a więc podawaniem leków, które hamują produkcję testosteronu będącego czynnikiem wzrostu komórek raka prostaty. – Od wielu lat wiedzieliśmy o tym, że testosteron jest niezbędny do rozwoju raka gruczołu krokowego. Badania przeprowadzone wiele lat temu pokazało, że jeśli obniżymy jego stężenie w surowicy krwi, czyli doprowadzimy to kastracji farmakologicznej lub chirurgicznej, to wpłyniemy pozytywnie na przebieg choroby. Niemniej wiemy z obserwacji chorych, że taka terapia w pewnym momencie przestaje być skuteczna. Komórka w sposób, nazwijmy to sprytny, omija niskie stężenie testosteronu w krwi i nowotwór dalej się rozwija – wyjaśnia dr hab. n. med. Roman Sosnowski związany z Gabinetem Urologicznym UROS w Warszawie. Na szczęście, dostępne są już nowoczesne androgeny: apalutamid, darolutamid i enzalutamid, które pozwalają opóźnić rozwój przerzutów. Niestety, polscy chorzy nie mogą z nich skorzystać.

https://www.medexpress.pl/movember-wybor-odpowiedniej-terapii-zmienia-rokowania-chorego/83340

 

WIELKIE ZMIANY W RAKU PŁUCA? RELACJA Z SESJI FORUM RAKA PŁUCA

– W nowotworach takich jak np. czerniak czy rak piersi leczenie najnowocześniejszymi i najbardziej skutecznymi lekami przesuwa się w stronę leczenia uzupełniającego. Badania kliniczne wskazują, że także leczenie uzupełniające zastosowane w grupie chorych z NDRP z mutacją w genie EGFR, po radykalnej resekcji guza jest bardzo skuteczne. Wyniki wskazują redukcję ryzyka nawrotu choroby lub zgonu ponad 80 proc. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy.

 https://www.zwrotnikraka.pl/wielkie-zmiany-w-raku-pluca-relacja-z-sesji-forum/

 

Ekspert: przerzuty do kości można skutecznie leczyć

Przerzuty do kości może dać praktycznie każdy nowotwór złośliwy. Są nie tylko źródłem silnego bólu, ale zwiększają też ryzyko złamań i pogarszają mobilność pacjenta. Można je jednak skutecznie leczyć – ocenia dr Michał Kunkiel z Centrum Onkologii w Warszawie.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-25/ekspert-przerzuty-do-kosci-mozna-skutecznie-leczyc/

Rak prostaty. Część pacjentów bez terapii

To pacjenci z rakiem nieprzerzutowym, opornym na kastrację, określani jako grupa M0 – M zero. O tym, że są chorzy, świadczy rosnące stężenie PSA – wskaźnika charakterystycznego dla prostaty. Zazwyczaj są w dobrej kondycji, ale bomba tyka.- Gdyby otrzymali leczenie, którego celem jest odsunięcie w czasie pojawienia się przerzutów, mogliby w takim stanie żyć jeszcze długo – mówi dr hab. Jakub Żołnierek z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Państwowego Instytutu Badawczego. Nowoczesne leki androgenowe wydłużają czas do ujawnienia się przerzutów o ok. dwa lata w stosunku do obecnie dostępnych leków, tym samym wydłużają czas całkowitego przeżycia.

https://www.se.pl/zdrowie/rak-prostaty-czesc-pacjentow-bez-terapii-aa-poAt-eKRv-YXm5.html

Chorzy na czerniaka coraz częściej korzystają z pomocy psychoonkologa

 

Dla pacjenta i onkologa najważniejsze jest, aby chory miał zapewniony dostęp do psychoonkologa i kiedy tylko poczuje, że potrzebuje takiego wsparcia, mógł swobodnie z niego skorzystać – mówi prof. Piotr Rutkowski. W rozmowie przywołuje on sytuacje kliniczne, w których chorzy na czerniaki świadomie szukają porady psychoonkologa.

https://pulsmedycyny.pl/chorzy-na-czerniaka-coraz-czesciej-korzystaja-z-pomocy-psychoonkologa-1134233