Co zajmuje światową i polską onkologię w 2021 r.: doniesienia z kongresów PTOK, ASCO i ESMO

Możliwości uzyskania lepszego rokowania chorych na nowotwory należy szukać przede wszystkim w zespołowym postępowaniu wielospecjalistycznym – wskazuje prof. Maciej Krzakowski, odnosząc się do jednego z zagadnień poruszanych podczas kongresu PTOK. Profesor przybliżył również wartościowe dla praktyki w dziedzinie onkologii klinicznej badania, które prezentowano podczas tegorocznych kongresów ASCO i ESMO.

https://pulsmedycyny.pl/co-zajmuje-swiatowa-i-polska-onkologie-w-2021-r-doniesienia-z-kongresow-ptok-asco-i-esmo-1130836

Rzuć palenie – dla zdrowia i dla portfela

 – Szczególnym „wzięciem” wśród młodych cieszy się tytoń podgrzewany, bardzo gadżeciarski produkt. Ale i tradycyjne papierosy mają swoich zwolenników – mówi dr Magdalena Cedzyńska. – Kampanie społeczne, pogadanki w szkołach, czy wreszcie podwyżki cen wyrobów tytoniowych niestety nie robią na palaczach większego wrażenia.

https://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/2829057,Rzuc-palenie-dla-zdrowia-i-dla-portfela

Wybrano nowego Prezesa-Elekta Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

22 października 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, podczas którego wybrano nowego Przewodniczącego-Elekta. Jak dowiedziała się Polityka Zdrowotna, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, na Przewodniczącego-Elekta na 4-letnią kadencję 2022 – 2026 wybrano prof. Piotra Rutkowskiego.

https://www.politykazdrowotna.com/77768,wybrano-nowego-prezesa-elekta-polskiego-towarzystwa-onkologicznego

Rak tarczycy latami może nie dawać objawów. USG pomoże we wczesnej diagnostyce

W Polsce jest ponad 4 mln osób, które mają guzki tarczycy. W większości przypadków są to zmiany niezłośliwe. Z kolei te złośliwe są zwykle rozpoznawane we wczesnym etapie rozwoju, a co za tym idzie są praktycznie uleczalne – wskazuje prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus w rozmowie dotyczącej epidemiologii, diagnostyki, rokowania i postępowania w raku tarczycy.

https://pulsmedycyny.pl/rak-tarczycy-latami-moze-nie-dawac-objawow-usg-pomoze-we-wczesnej-diagnostyce-1131222

Joanna Górska: Chcę czerpać z życia pełnymi garściami

– System zdrowia, który sprawia, że  człowiek jest tylko trybikiem. Narodowy Instytut Onkologii  w Warszawie to duża instytucja, tutaj przyjeżdżają ludzie z całego kraju, tysiące. Wystarczy zobaczyć jak wygląda parking każdego dnia, jest zapchany tak samo jak szpitalne korytarze. Podziwiam lekarzy, którzy zdecydowali się pracować w Polsce, mają bardzo ciężko. W naszym kraju na jednego onkologa przypada średnio 30 pacjentów na dzień, a w Niemczech np. onkolog ma 10 pacjentów, ale tygodniowo. Jest różnica? Nic dziwnego, że obok lekarzy „aniołów” pracują też ci sfrustrowani i pozbawieni empatii. Trzeba wiedzieć kto w którym gabinecie przyjmuje aby się nie naciąć. Na początku leczenia wszystko jest obce, ale szybko człowiek uczy się, które pielęgniarki pobiorą krew delikatnie, a które tak, że zrobi się siniak, w którym gabinecie złożyć uszy po sobie i na wdechu przetrwać wizytę, a w którym można znaleźć lekarza, którego pytania pacjenta nie irytują. Z czasem człowiek zna szpital jak własną kieszeń.

https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-joanna-gorska-chce-czerpac-z-zycia-pelnymi-garsciami,nId,5595905

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej jeszcze w tym tygodniu trafi do konsultacji? Gadomski: mam nadzieję

Podczas sesji „Onkologia – sieć problemów do rozwiązania” w ramach XVII Forum Rynku Zdrowia Magdalena Rosińska z Zakładu Matematyki Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie omówiła wybrane zakresy z raportu „Wpływ pandemii Covid-19 na system opieki onkologicznej”. Zaznaczyła, że liczba zgonów pacjentów onkologicznych w okresie pandemii jest porównywalna do liczby sprzed pandemii, co oznacza, że zgony tzw. nadmiarowe są związane głównie z Covid-19.

– Do najbardziej dotkniętych przez pandemię obszarów w onkologii należą natomiast badania przesiewowe, profilaktyka i rehabilitacja onkologiczna, ponieważ były one na początku pandemii zamknięte, a w drugiej fali – mocno ograniczone – wskazywała.

Prof. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów i Krajowego Rejestru Nowotworów NIO-PIB przypomniała, że Polska wpisuje się w światowy trend malejącej  umieralności z powodu nowotworów. Wskaźniki przeżyć rosną, np. w przypadku raka płuca o 4,5 punktu procentowego, raka okrężnicy – 9 pkt procentowych, czerniaka – 13,6 pkt procentowego.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Projekt-ustawy-o-Krajowej-Sieci-Onkologicznej-jeszcze-w-tym-tygodniu-trafi-do-konsultacji-Gadomski-mam-nadzieje,226066,1013.html

Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ustawy już w wykazie

– Ta ustawa (o KSO- przyp. red.) nie będzie prosta, bo to ustawa o jakości w onkologii. Zbudowanie trzyszczeblowego systemu referencyjności ma wspierać zmiany jakościowe – mówił. Dodał, że Narodowy Insytut Onkologii we współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologicznym przygotuje mierniki jakości. – Te mierniki to trzon tych zmian. To ma być katalog zrozumiały także dla pacjentów, ale też katalog rozliczalny – zaznaczył. Jak mówił, chodzi o spełnienie pewnych progów minimalnych, które mają być realizowane, a jednostki, które ich nie spełnią, będą musiały poddać się planom naprawczym. Jeżeli i to się nie uda, to stracą kontrakt z NFZ.

https://www.politykazdrowotna.com/77749,krajowa-siec-onkologiczna-projekt-ustawy-juz-w-wykazie

Krajowa Rada ds. Onkologii: zmiana na stanowisku przewodniczącego

Prof. Krzakowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady ds. Onkologii.
Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, który jest także kierownikiem Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego, podziękował za lata pracy, “które były ogromnym doświadczeniem”. Wyjaśnił także powody swojej rezygnacji.

https://pulsmedycyny.pl/krajowa-rada-ds-onkologii-zmiana-na-stanowisku-przewodniczacego-1131276

Ponad 80,5 mln zł od NCBR na sfinansowanie 56 projektów w programie LIDER

Kolejne najwyżej ocenione w XII konkursie projekty były zgłoszone przez Mateusza Spałka z Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Dagmary Stefańskiej z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Są to odpowiednio: „Personalizacja radioterapii wysokonformalnej z wykorzystaniem mobilnych laserowych technik skanowania i druku przestrzennego” oraz „Opracowanie technologii wytwarzania kompozytów emitujących światło białe o wysokim współczynniku CRI dedykowanych do oświetlenia LED”.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89899%2Cponad-805-mln-zl-od-ncbr-na-sfinansowanie-56-projektow-w-programie-lider

Tylko u nas. Maciej Krzakowski wskazuje najważniejsze tematy V Kongresu Onkologii Polskiej

– Kongres Onkologii polskiej ma wartość w wymiarze zmian organizacyjnych, systemowych w opiece nad chorymi na nowotwory – skomentował prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej trwający V Kongres Onkologii Polskiej (20-23 października 2021r.).

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Tylko-u-nas-Maciej-Krzakowski-wskazuje-najwazniejsze-tematy-V-Kongresu-Onkologii-Polskiej,226159,1013.html