Chłoniak z komórek płaszcza: potrzebny jest dostęp do nowych terapii

– W Polsce rocznie rozpoznawanych jest ok. 300 nowych przypadków chłoniaka z komórek płaszcza. Grupa takich pacjentów w kraju rośnie, co wynika m. in. z faktu, że żyją oni coraz dłużej. To efekt skuteczniejszego leczenia, chociaż ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii nadal jest problemem – mówi  prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/chloniak-z-komorek-plaszcza-potrzebny-jest-dostep-do-nowych-terapii

 

Specjaliści: przybywa chorych wymagających opieki kardioonkologicznej

Eksperci podkreślają, że stymulator (tzw. rozrusznik) serca czy kardiowerter-defibrylator, ani potencjalnie niekorzystna dla serca chemioterapia, nie muszą być przeciwwskazaniem do diagnostyki obrazowej i leczenia przeciwnowotworowego, jeśli pacjentowi zapewni się właściwą opiekę kardioonkologiczną. Model takiej opieki opracowali onkolodzy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach wspólnie z kardiologami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ramach Zakładu Kardio-Onkologii znajdującego się w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Wyniki kilkuletnich obserwacji z jego realizacji opublikowali niedawno na łamach „Kardiologii Polskiej”.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Specjalisci-przybywa-chorych-wymagajacych-opieki-kardioonkologicznej,220738,1014.html

 

 

O efektywności kolonoskopii decyduje wysoka jakość badania

– Kolonoskopia jest najczulszym badaniem w kierunku raka jelita grubego. Często wystarczy wykonać ją tylko raz w życiu, by uchronić się przed nowotworem. Może być bezbolesna, nawet jeśli zostanie wykonana bez znieczulenia — przekonuje dr n. med. Marek Bugajski, z którym rozmawiamy o znaczeniu tego badania w profilaktyce i wykrywaniu raka jelita grubego oraz zachowaniu wysokich standardów jakościowych kolonoskopii.

https://pulsmedycyny.pl/o-efektywnosci-kolonoskopii-decyduje-wysoka-jakosc-badania-1113790