Minister zdrowia obiecuje dodatkowe pieniądze na onkologię
Polska Sieć Badań Klinicznych uruchomiona. Jesteśmy jej pierwszymi sygnatariuszami
Agencja Badań Medycznych uruchomiła Polską Sieć Badań Klinicznych (PSBK). Prezes ABM Radosław Sierpiński podpisał porozumienie w sprawie jej utworzenia. Uruchomienie Sieci ma się przyczynić do powstania rozpoznawalnej na arenie międzynarodowej marki, stanowiącej silne centrum badań klinicznych w kraju.
https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/polska-siec-badan-klinicznych-uruchomiona
2021 rokiem profilaktyki i diagnostyki molekularnej w raku płuca
Europejski Plan Walki z Rakiem – tylko 5 proc. palaczy w Europie do 2040 r.
Komisja Europejska alarmuje, że choroby nowotworowe wkrótce mogą stać się wiodącą przyczyną zgonów w UE. Jednym z bezpośrednich i rozpoznanych czynników ryzyka ich indukcji jest palenie tytoniu. Obecnie odsetek palaczy w Europie, jak podaje WHO, wynosi 29 proc. i jest najwyższy na świecie.
– Rzucenie palenia jest złotym standardem, do którego dążymy. Ludzie nadal jednak palą. Mówiąc „ograniczmy palenie”, wpłyniemy w 85 proc. na epidemiologię raka płuca. […] Powinniśmy jednak pamiętać i mówić o tym, że złotym standardem jest rzucenie palenia. To doskonale redukuje ryzyko zdrowotne. A jeśli nie jest to możliwe, inne metody też na to wpływają – twierdził prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Nowy program leczenia chorych z rakiem nerki czeka na decyzje resortu
Projekt nowego kształtu programu leczenia raka nerki, oparty o zalecenia międzynarodowe oraz nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, został złożony w Ministerstwie Zdrowia w lutym br. Organizacje pacjenckie, wspierane przez lekarzy, zwracają się o jak najszybsze zatwierdzenie jego zapisów i przekazanie do oceny AOTMiT.
– Liczba zachorowań wzrasta. W Polsce u mężczyzn w 2018 roku wystąpiło blisko 3160 zachorowań, oraz blisko 1600 zgonów z powodu raka nerkowokomórkowego. U kobiet były to 2072 zachorowania, niespełna 980 zgonów z tego powodu – prof. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii zwrócił uwagę na epidemiologiczne statystyki raka nerki na posiedzeniu zespołu parlamentarnego
https://www.mzdrowie.pl/leki/nowy-program-leczenia-chorych-z-rakiem-nerki-czeka-na-decyzje-resortu/
Kobiety nie muszą umierać na raka szyjki macicy!
W Polsce rocznie ponad 1 500 młodych kobiet umiera na raka szyjki macicy – na nowotwór, któremu można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia ochronne przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną powstawania raka szyjki macicy (RSM). Ministerstwo Zdrowia chce temu zaradzić – w Narodowej Strategii Onkologicznej walka z rakiem szyjki macicy jest jednym z priorytetów polityki zdrowotnej.
– W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano cel związany z HPV – to zaszczepienie przeciwko HPV 60% populacji dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania do końca 2028 roku – mówi prof. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej – mam nadzieję, że uda się ten cel osiągnąć, bo dziś poziomem brzegowym jest wyszczepienie 80% populacji dziewcząt.
https://medicalpress.pl/system/pacjent/kobiety-nie-musz-umiera-na-raka-szyjki-macicy_QBayNXnv05/
Kto ile dostał, czyli resort zdrowia publikuje listę beneficjentów unijnych dotacji
Minister Zdrowia opublikował obwieszczenie zawierające wykaz podmiotów, które w 2020 r. otrzymały unijne dotacje wraz z przyznanymi przez resort kwotami. Nasz Instytut został dofinansowany kwotą 12,3 mln zł.