„Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie”. Prof. Walewski o oddelegowaniu onkologów do pracy na oddziałach covidowych
Jeżeli przyjdzie oddelegować do pracy na oddziałach covidowych onkologów, to będzie przymus. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo będzie się to wiązało z ograniczeniem działalności oddziałów onkologicznych – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii

 

 

Minister zdrowia obiecuje dodatkowe pieniądze na onkologię

Wszystkie ośrodki onkologiczne otrzymają dodatkowe 3 proc. finansowania na zapewnienie środków ochrony indywidualnej – zapowiedział we wtorek w czasie debaty w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska Sieć Badań Klinicznych uruchomiona. Jesteśmy jej pierwszymi sygnatariuszami

Agencja Badań Medycznych uruchomiła Polską Sieć Badań Klinicznych (PSBK). Prezes ABM Radosław Sierpiński podpisał porozumienie w sprawie jej utworzenia. Uruchomienie Sieci ma się przyczynić do powstania rozpoznawalnej na arenie międzynarodowej marki, stanowiącej silne centrum badań klinicznych w kraju.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/polska-siec-badan-klinicznych-uruchomiona

2021 rokiem profilaktyki i diagnostyki molekularnej w raku płuca

Aby poprawić wyniki leczenia raka płuca w Polsce, poza dostępem do nowoczesnych terapii, konieczna jest bardziej efektywna profilaktyka pierwotna i wtórna, poprawa dostępności i jakości diagnostyki, a także rozwój sieci ośrodków kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami z rakiem płuca – lung cancer units.
Za wszystkie korzystne zmiany na listach refundacyjnych należą się Ministerstwu Zdrowia ogromne podziękowania. Zwłaszcza że dotyczą one bardzo dużego odsetka pacjentów. Dzięki refundacjom nowoczesnego leczenia w pierwszej linii dostęp do tych terapii uzyskało blisko 70 proc. chorych, których szacowana liczba wynosi ok. 6 tys. Co godne podziwu, udało się wprowadzić te refundacje w ciężkich czasach walki z COVID-19 – mówiła dr n. med. Beata Jagielska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego
“Oblicza Medycyny”. Jakie możliwości terapii daje pacjentom program leczenia czerniaka B.6.?
O najważniejszych elementach programu lekowego B.6. dotyczącego leczenia zaawansowanego czerniaka w kolejnym odcinku programu “Oblicza Medycyny” rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Rutkowskim oraz prof. dr. hab. n. med. Jackiem Mackiewiczem.
Rak jajnika: wcześniej wykrywać, leczyć najnowszymi metodami
Szybsze wykrywanie choroby oraz wdrażanie właściwego leczenia, zarówno chirurgicznego jak farmakologicznego – to najpoważniejsze wyzwania w leczeniu raka jajnika, o których rozmawiano podczas XXV edycji warsztatów edukacyjno-informacyjnych „Quo Vadis Medicina?”
Dane wskazujące wyraźny spadek leczonych chorych w okresie pandemii sugerują, że w najbliższych miesiącach znacznie powiększy się liczba chorych zdiagnozowanych w zaawansowanych stadiach klinicznych nowotworów. Dlatego – mówi prof. Mariusz Bidziński – konieczne jest opracowanie nowej strategii profilaktyki i wczesnego diagnozowania, a także upowszechnianie wiedzy o możliwościach wczesnej diagnozy choroby nawet w okresie pandemii.

Europejski Plan Walki z Rakiem – tylko 5 proc. palaczy w Europie do 2040 r.

Komisja Europejska alarmuje, że choroby nowotworowe wkrótce mogą stać się wiodącą przyczyną zgonów w UE. Jednym z bezpośrednich i rozpoznanych czynników ryzyka ich indukcji jest palenie tytoniu. Obecnie odsetek palaczy w Europie, jak podaje WHO, wynosi 29 proc. i jest najwyższy na świecie.

Rzucenie palenia jest złotym standardem, do którego dążymy. Ludzie nadal jednak palą. Mówiąc „ograniczmy palenie”, wpłyniemy w 85 proc. na epidemiologię raka płuca. […] Powinniśmy jednak pamiętać i mówić o tym, że złotym standardem jest rzucenie palenia. To doskonale redukuje ryzyko zdrowotne. A jeśli nie jest to możliwe, inne metody też na to wpływają – twierdził prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

https://www.termedia.pl/mz/Europejski-Plan-Walki-z-Rakiem-tylko-5-proc-palaczy-w-Europie-do-2040-r-,41748.html

 

 

 

 

Nowy program leczenia chorych z rakiem nerki czeka na decyzje resortu

Projekt nowego kształtu programu leczenia raka nerki, oparty o zalecenia międzynarodowe oraz nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, został złożony w Ministerstwie Zdrowia w lutym br. Organizacje pacjenckie, wspierane przez lekarzy, zwracają się o jak najszybsze zatwierdzenie jego zapisów i przekazanie do oceny AOTMiT.

Liczba zachorowań wzrasta. W Polsce u mężczyzn w 2018 roku wystąpiło blisko 3160 zachorowań, oraz blisko 1600 zgonów z powodu raka nerkowokomórkowego. U kobiet były to 2072 zachorowania, niespełna 980 zgonów z tego powodu –  prof. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii zwrócił uwagę na epidemiologiczne statystyki raka nerki na posiedzeniu zespołu parlamentarnego

https://www.mzdrowie.pl/leki/nowy-program-leczenia-chorych-z-rakiem-nerki-czeka-na-decyzje-resortu/

 

 

 

 

Kobiety nie muszą umierać na raka szyjki macicy!

W Polsce rocznie ponad 1 500 młodych kobiet umiera na raka szyjki macicy – na nowotwór, któremu można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia ochronne przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną powstawania raka szyjki macicy (RSM). Ministerstwo Zdrowia chce temu zaradzić – w Narodowej Strategii Onkologicznej walka z rakiem szyjki macicy jest jednym z priorytetów polityki zdrowotnej.

– W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano cel związany z HPV – to zaszczepienie przeciwko HPV 60% populacji dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania do końca 2028 roku – mówi prof. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej  – mam nadzieję, że uda się ten cel osiągnąć, bo  dziś poziomem brzegowym jest wyszczepienie 80% populacji dziewcząt. 

https://medicalpress.pl/system/pacjent/kobiety-nie-musz-umiera-na-raka-szyjki-macicy_QBayNXnv05/

 

 

Kto ile dostał, czyli resort zdrowia publikuje listę beneficjentów unijnych dotacji

Minister Zdrowia opublikował obwieszczenie zawierające wykaz podmiotów, które w 2020 r. otrzymały unijne dotacje wraz z przyznanymi przez resort kwotami. Nasz Instytut został dofinansowany kwotą 12,3 mln zł.

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Kto-ile-dostal-czyli-resort-zdrowia-publikuje-liste-beneficjentow-unijnych-dotacji,219930,1.html

 

 

Warsztaty ABM: terapia CAR-T daje szansę pacjentom z nowotworami krwi
 
Terapia CAR-T cells daje szansę na wydłużenie życia, a nawet wyleczenie pacjentów z niektórymi chorobami hematoonkologicznymi – zaznaczają specjaliści.
 
 
 
Najwyższy czas zadbać o pacjentów z rakiem prostaty
W następstwie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 wielu pacjentów z rakiem prostaty prawdopodobnie nie zostało zdiagnozowanych. U chorych z już stwierdzonym nowotworem gruczołu krokowego i tak skomplikowany proces diagnostyczno-terapeutyczny stał się jeszcze trudniejszy.