Znana, podziwiana, szanowana z ogromnymi osiągnięciami … doceniona i uhonorowana.
Prof. Iwona Ługowska onkolog kliniczny, kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, otrzymała nagrodę Kobieta Sukcesu Mazowsza 2019.
11 grudnia 2019 r. w Konstancińskim Domu Kultury o godz. 18.00 odbyła się IX edycja Gali Kobiet Sukcesu Mazowsza. Uroczyście uhonorowana została Złota Dziesiątka pań wyróżnionych podczas IX Wyborów Kobiet Sukcesu Mazowsza, a statuetkę z rąk marszałka województwa województwa mazowieckiego Adama Struzika odebrała właśnie prof. Iwona Ługowska.
Profesor Iwona Ługowska o sobie:
„Moja miłością jest Rodzina, pasją – praca, a sukcesem – każdy Pacjent, u którego udało się zatrzymać postęp choroby lub tę chorobę całkowicie pokonać. Dzięki Oddziałowi Badań Wczesnych Faz, którym kieruję, coraz częściej walkę z chorobą wygrywają Pacjenci, którym medycyna nie pozostawiała nadziei. Dla mnie każdy Pacjent jest wyzwaniem i motywacją do działania. A widzieć Pacjenta, który opuszcza nas jako zdrowy człowiek? To bezcenne uczucie, które nie równa się z żadnym innym…”
Prof. Iwona Ługowska to specjalista onkologii klinicznej – Kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej, konsultantka Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii – Instytutu, członek Zarządu EORTC, członek ESMO Publishing Working Group, członek Komisji Bioetycznej Centrum Onkologii – Instytutu, koordynator Centrum Naukowo-Przemysłowego przy Centrum Onkologii Instytucie i koordynator sieci EURACAN (European Reference Network) w Centrum Onkologii Instytucie. Otrzymała wyróżnienie za pracę doktorską dotyczącą czynników prognostycznych w nowotworach złośliwych kości u dzieci, ponadto otrzymała nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Onklogii Klinicznej – ASCO IDEA Program (staż w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku), jest laureatką FLIMS 2015, EORTC-NCI-ASCO 2010 oraz the Talent in Oncology Programme – the Global Learnings in Oncology Workgroup (TOP/GLOW 2011-2013); była nagrodzona dwoma stypendiami ESMO (2010 i 2015), dwoma stypendiami Holenderskiego Instytutu Nauk o Zdrowiu (NIHES) – Clinical Trials Methodology (2010) oraz Clinical Decision Modelling (2011), otrzymała Nagrodę Dyrektora Centrum Onkologii w Gliwicach za pracę naukową oraz odbyła staż dotyczący prowadzenia i organizacji badań klinicznych wczesnych faz w Sir Bobby Robson Cancer Trials Research Centre w Newcastle, UK.
Profesor Iwona Ługowska wywodzi się z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie, gdzie zawsze ważne było i jest wielodyscyplinarne postępowanie zgodnie z standardami onkologicznymi, a także prowadzenie badań klinicznych nad nowymi opcjami terapeutycznymi. W swojej pracy zawodowej od ponad 15 lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorych onkologiczne, w szczególności chorych na czerniaki oraz mięsaki tkanek miękkich i kości i ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych I-IV fazy.
W Centrum Onkologii-Instytucie im M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie stworzyła Oddział Badań Wczesnych Faz, gdzie innowacyjne onkologiczne terapie podawane są chorym, u których zawiodło leczenie standardowe. W Oddziale kierowanym przez Prof. Iwonę Ługowską prowadzone są badania kliniczne z cząsteczkami wpływającymi na układ immunologiczny oraz lekami ukierunkowanymi molekularnie. Są to terapie w trakcie badań klinicznych pierwszej fazy, zatem nie są znane jeszcze ostateczne efekty kliniczne ani profil bezpieczeństwa, jednak na podstawie badań przedklinicznych zasadne jest, by zastosować je w klinice.
Profesor Iwona Ługowska o sobie:
„Największą wartością w mojej pracy jest przede wszystkim to, że mogę pomagać ludziom, że leki, którymi dysponujemy w Oddziale Badań Wczesnych Faz działają przeciwnowotworowo. Jednocześnie praca w Oddziale jest bardzo intensywna i wymagająca, nowe nieznane terapie to ryzyko dla chorego, które naszym obowiązkiem jest zminimalizować. Jest to możliwe dzięki Zespołowi Oddziału, który udało mi się stworzyć – to grupa niezwykłych, wyjątkowych osób nie tylko maksymalnie zaangażowana w swoje obowiązki, ale przede wszystkim profesjonalnie i z wielkim sercem traktującą Chorych. Razem jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet najtrudniejsze badanie.”
Prywatnie: szczęśliwa żona i mama trójki dzieci: Ali (7 lat), Macieja (13 lat) i Kamila (14 lat), uwielbia podróże, yogę i balet.
O swojej pasji i misji profesor Ługowska mówi w nagranym dla COI filmie:
Serdecznie gratulujemy!
Więcej o nagrodzie na http://www.kobietysukcesu.eu/