Raz w roku Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (American Society for Reconstructive Microsurgery) wyróżnia jednego chirurga na świecie swoją prestiżową nagrodą konkursu Best Case, w którym oceniane są najlepsze operacje rekonstrukcyjne. Laureatem roku 2019 został prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii. To nie jedyne wyróżnienie z jakim wrócił z tegorocznego kongresu ASRM: przywiózł również niezwykle prestiżową nagrodę Godina Travelling Fellow, przyznawaną co roku najlepszemu na świecie chirurgowi rekonstrukcyjnemu za cały jego dotychczasowy dorobek naukowy.

Wyróżnienie Best Case przyznano profesorowi za ubiegłoroczną, bardzo rozległą transplantację narządów szyi u 6-letniego chłopca, który połknął środek do udrożniania rur, kiedy miał 13 miesięcy. Wyjątkowość tego zabiegu polegała również na tym, że oprócz przeszczepienia narządów od zmarłego dawcy, chłopcu przeszczepiono zmodyfikowany szpik, tak aby z czasem zmniejszyć przyjmowane przez niego leki immunosupresyjne zapobiegające odrzuceniu przeszczepionych narządów, a być może zupełnie go uwolnić od konieczności przyjmowania tych leków.

Prof. Adam Maciejewski podkreślił, że dla niego ogromnym zaszczytem jest nie tylko to, że został doceniony przez tak znakomite grono światowych chirurgów rekonstrukcyjnych, ale również to, że reprezentuje Polskę i Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach.

Bez tego ośrodka i mojego zespołu, bez wsparcia szerokiego grona osób, nie byłoby to możliwe – przyznał.