12 września, w niedziele, po raz czternasty Polacy – i nie tylko! – pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 14 lat, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

2200 zarejestrowanych Onkobiegaczy pokonało łącznie 13 356 km co przełożyło się na kwotę 201 340 złotych! Przyczyniło się to do pobicia rekordu pod względem wspólnie pokonanych kilometrów, a także zebranych środków finansowych, które Stowarzyszenie Sarcoma przeznaczy na wsparcie podopiecznych i profilaktykę.

Tegoroczny Onkobieg, podobnie jak w zeszłym roku organizowany był w czasach niepewnych pod względem bezpieczeństwa związanym z pandemią Covid – 19. Dlatego każdy uczestnik sam decydował o trasie i dystansie jaki pokona w ciągu 60 minut. Ważne było, aby swoją aktywność podjąć 12 września między godziną 7:00 a 13:00. W tym samym czasie, na warszawskim Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie o godz. 9:30 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący: Aleksandra Kurowska, Maciej Orłoś, Kamila Ryciak i Filip Antonowicz. Chwilę później na scenę zostali zaproszeni pierwsi goście: Prof. Piotr Rutowski
z Narodowego Instytutu Onkologii i Prof. Waldemar Priebe – Professor of Medicinal Chemistry, Department of Experimental Therapeutics, Division of Cancer Medicine, University of Texas MD Anderson Cancer Center wraz z organizatorami wydarzenia Kamilem Doleckim i Szymonem Bubiłkiem ze Stowarzyszenia Sarcoma. Tym akcentem organizatorzy podkreślili współpracę pomiędzy Polską
a Stanami Zjednoczonymi w zakresie rozwoju nauki, wymiany doświadczeń i edukacji lekarzy.

Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii, specjalnie dla pacjentów przebywających na oddziałach Instytutu, pobiegły trzy grupy zaproszonych gości w bezpiecznych 40-sto osobowych zespołach. W myśl hasła „Razem po zdrowie” Onkobiegacze w całej Polsce pokonywali kolejne kilometry oznaczając swoje zdjęcia w Social Media-ch hashtagiem  #Onkobieg.

Onkobieg ma różne znaczenia. Dla jednych może oznaczać kolejny krok podczas leczenia w drodze po zdrowie. Dla innych zaś, jest wyrazem solidarności z tymi pierwszymi, którzy mierzą się z chorobą – wspominał ze studia Onkobiegowego Szymon Bubiłek, organizator ze Stowarzyszenia Sarcoma.

Prosto ze studia w Warszawie transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a w tym roku było ich naprawdę wielu. Lekarze, specjaliści z zakresu sportu, zdrowego odżywiania a także pacjenci i przedstawiciele instytucji państwowych. Wszyscy przyjęli zaproszenia organizatorów, aby przypominać o profilaktyce zdrowotnej. Wśród zaproszonych gości znaleźli , m.in.: Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu; Sławomir Gadomski – Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Katarzyna Kozioł – Dyrektor Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta; prof. Anna Raciborska – Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka; prof. Andrzej Rutkowski – Naczelny Specjalista Chirurg NIO; dr. Paweł Koczkodaj – Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem NIO; dr Michał Sutkowski – Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Prodziekan ds. Rozwoju Wydział Medyczny – Uczelnia Łazarskiego.

W całej Polsce odbyło się wiele startów, w których udział wzięły całe pokolenia. Onkobieg z roku na rok wzrasta jako społeczność, która z jednej strony dba o zdrowie a z drugiej jest wrażliwa na potrzeby innych.

Podczas przygotowywań do 14 edycji mieliśmy mnóstwo telefonów z całej Polski od osób, które organizowały się wokół różnych ośrodków medycznych na znak solidarności z pacjentami – dodała Ewa Styś ze Stowarzyszenia Sarcoma.

O mistrzowską rozgrzewkę ze studia w Warszawie zadbał sportowiec i ambasador Onkobiegu Michał Derlicki – sportowiec, aktor filmowy i teatralny. O spektakularne tło muzyczne zadbał zespół Beyond Relief, a także Julia Prabucka – piosenkarka i była pacjentka.

Organizatorzy zadbali o łączenia on-line z wybranymi miejscami w Polsce, aby choć w jakiejś mierze ukazać rozmiar i charakter wydarzenia. Biegacze z Polanicy Zdrój na czele z Martą Manowską i spora grupa z Ustronia Morskiego przesyłali pozdrowienia dla wszystkich Onkobiegaczy. Cała relacja ze studia w Warszawie wraz z łączeniami dostępna jest na kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma a także Facebook-u Onkobiegu.

Dziś pobiegliśmy po raz 14. i coraz większymi krokami zbliżamy się do pełnoletności Onkobiegu. Każda edycja Onkobiegu jest nieco inna ze względu na organizację, ale wszystkie mają tę samą ciepłą atmosferę, która zarazem cieszy i wzrusza. Razem po zdrowie dla pacjentów i profilaktyki – powiedział Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Sarcoma, organizator Onkobiegu.

14 Onkobieg miała szansę odbyć się dzięki wsparciu i zaufaniu wielu Partnerów:

Partnerzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., M&M Consulting, Garden Space Sp. z o.o., Bristol-Myers Squibb, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, Pierre-Fabre Dermo-Cosmetique Polska Sp. z o.o., Pierre-Fabre Medicament Polska Sp. z o.o., Sidnet  Solutions Sp. z o. o., Sanofi – Aventis Sp. z o.o., RFWW „Rawag” Sp. z o.o., Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o., Brand24, Novartis Poland Sp. z o. o., Sport Evolution, Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o., Only Only, Medicart healthcare Sp. z o.o., FiberyaPrint, Immedica Pharma, Fundacja LOTOS, LOOS Centrum Sp. z o.o.,  Azaf Sp. z o.o., LiveU, Otto Bock Polska Sp. z o.o., Nashi Art., Beyond Relief, ZaniewiczMichniewska, Project Zero Waste Sp. z o.o., Bohema House Teatr Ekologiczny, EuroMed Sp. z o.o., Staropolanka, Future Gate Sp. z o.o.

Partnerzy Misyjni: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Sarcoma Patients EuroNet, All.Can Polska, Akademia Czerniaka, Fundacja ANIKAR, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST,  Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Partnerzy Medialni: Radio ESKA, Głos Pacjenta Onkologicznego, Co
w zdrowiu, haloursynow.pl, Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Burmistrz Dzielnicy Ursynów Robert Kempa.