7 listopada 1867 roku czyli 151 lat temu urodziła się patronka naszego Instytutu. Osoba, która mała wpływ na losy świata i ludzkości. Jak wiele jej zawdzięczamy, najlepiej wiedzą o tym nasi pacjenci.

Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903, 1911)
Fizyczka i chemiczka.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział pośmiertne odznaczenie jej najwyższym odznaczeniem Rzeczpospolitej Polskiej orderem Orła Białego co ma nastąpić w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Maria Skłodowska w 1881 roku wyjechała z Polski (Królestwa Polskiego) by studiować na paryskiej Sorbonie z uwagi na to, że w tym czasie na ziemiach polskich kobiety nie mogły studiować. Tam mogła rozwinąć swoją karierę naukową.
Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu, który to pierwiastek nazwała na cześć naszej ojczyzny.
Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Pierwszą Nagrodę Nobla otrzymała wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem w 1903 roku z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości.

Drugą Nagrodę Nobla z 1911 otrzymała z dziedziny chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

 

Należy do grona czterech osób, które  w całej historii Nagrody Nobla otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż jeden raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. W tej czwórce jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych.

Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych.

Z mężem Pierre’em Curie miała dwie córki: Ève Curie i Irène Joliot-Curie.

Dumą napawa nas fakt, że możemy mieć taką patronkę.

Pamięć o niej pielęgnuje cały świat. W tym między innymi International Atomic Energy Agency (IAEA)

https://twitter.com/iaeaorg/status/1060069340580663296​

 

Zdjęcia za Wikipedia lic. CC 2.0