Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w sobotę 24 kwietnia 2021 r. zmarła nestorka polskiej onkologii, dr n. med. Feliksa Pieńkowska wieloletni pracownik NIO-PIB. Dyrekcja Narodowego Instytutu Onkologii razem z całym personelem medycznym składa Rodzinie wyrazy współczucia oraz najwyższego szacunku dla jej dorobku.

Wykształciła szereg specjalistów z różnych dziedzin onkologii. Do końca interesowała się pacjentami, a także wszelkimi naukowymi osiągnięciami z dziedziny onkologii.

W latach 60 tych. ubiegłego wieku razem z Anną Żelechowska, Józefem Zborzilem i Maciej Żuławskim współtworzyła podwaliny chemioterapii w Polsce w warszawskiej klinice Instytutu przy ul . Wawelskiej.

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Już pod koniec studiów w latach 50-tych ubiegłego wieku podjęła pracę zawodową. Jak sama mówiła na antenie Polskiego Radia marzyła o tym by zostać internistką. Pierwsze kroki zawodowe stawiały w jednym ze szpitali  w województwie katowickim, na oddziale chorób wewnętrznych.  Po trzech latach rozpoczęła pracę w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Praca w onkologii wciąga, zapoznawałam się z nowymi niezbadanymi przypadkami. To tam przygotowałam się do zrobienia specjalizacji z onkologii – mówiła dr. Feliksa Pieńkowska na antenie Polskiego Radia.

Po uzyskaniu specjalizacji, przeniosła się wraz z mężem i 2 synami do Warszawy, gdzie podjęła pracę w Instytucie Onkologii przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Była w pierwszym zespole  5 lekarzy, mających z nadania ministra zdrowia, specjalizację w chemioterapii. To ten zespół kładł podwaliny pod leczenie systemowe z zastosowaniem chemioterapii.

 

Msza Święta i pogrzeb odbędą się w poniedziałek 10.05.2021 o godz. 13 w kościele pw. Świętej Trójcy na Solcu