Wśród laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki znalazły się dwa projekty naukowców związanych z Narodowym Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego.
Konsorcjum: Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy otrzymało grant w wysokości 2 993 880 zł. Fundusze zostaną przeznaczone na identyfikację zależności pomiędzy kompleksem remodelującym chromatynę typu SWI/SNF, kontrolą metabolizmu i modyfikacją RNA w raku gruczołowo-torbielowatym ślinianki jako podstawa dla nowej terapii celowanej. Kierownikiem badań jest dr hab. Tomasz Jacek Sarnowski z Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Jak czytamy w opisie projektu, głównym jego celem jest identyfikacja zależności pomiędzy maszynerią regulującą ekspresję genów, zaburzeniami metabolicznymi oraz modyfikacją RNA aby wytypować geny i/lub kodowane przez nie białka, które posłużą jako cele molekularne stanowiące podstawę do stworzenia nowej terapii celowanej raka gruczołowo-torbielowatego ślinianki.
Jak przyznaje kierownik projektu w badaniach już udowodniono, że ACC jest nowotworem nietypowym.
-Wynika z nich, że ACC charakteryzuje się akumulacją białek będących składnikami kompleksu wielobiałkowego SWI/SNF odpowiedzialnego za uruchamianie ekspresji wielu genów co jest niezwykle ciekawe, gdyż w większości nowotworów białek tych jest znacząco mniej co powoduje zaburzenia w ilości kompleksów i rozregulowanie ekspresji wielu genów – twierdzi dr hab. Tomasz Jacek Sarnowski z Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk,
i dodaje
– W związku z tym planowane w ramach tego projektu zbadanie interakcji i współzależności pomiędzy kompleksem SWI/SNF, metabolizmem, alternatywnym splicingiem i kompleksem modyfikującym RNA pozwoli na poznanie molekularnych mechanizmów regulacji ekspresji genów na różnych poziomach w ACC i dzięki temu umożliwi wytypowanie nowych celów molekularnych dla innowacyjnej terapii wykorzystującej tzw. epidrugs, czyli leki działające na takie maszynerie kontrolujące ekspresję genów jak m.in. kompleks SWI/SNF.
Wyniki proponowanego projektu mają być wysoce interesujące nie tylko dla naukowców, ale również dla lekarzy, pacjentów i ich rodzin.
Drugi grant w wysokości 1 423 200 zł został przyznany dr hab. Ewie Annie Grzybowskiej z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. Środki z Narodowego Centrum Nauki zostaną przeznaczone na badania nad przedefiniowaniem mechanizmów śmierci komórki na drodze entozy; rola białek HAX1 i SEPT7 w regulacji entozy w modelach raka piersi in vivo i in vitro. W tym projekcie zaproponowano wyjaśnienie współdziałania wymienionych wcześniej czynników w regulacji procesu entozy.
-Trwa dyskusja czy progresja w raku jest zjawiskiem zachodzącym liniowo(poprzez akumulację cech prowadzących do przerzutu) czy równolegle (poprzez wczesny rozsiewkomórek ze zmiany pierwotnej i jednoczesną niezależną ewolucję w miejscu pierwotnym i wtórnym)- mówi dr hab. Ewa Anna Grzybowska kierownik projektu.
Jej zdaniem, eksperymenty zaproponowane w tym projekcie powinny odpowiedzieć na kilka pytań: jak ilość połączeń komórka-komórka wpływa na entozę w warstwie komórkowej, czy septyny są rzeczywiście zaangażowane w entozę i jaka jest rola HAX1 w tej regulacji oraz jakie jest znaczenie entozy dla rozwoju guza (badania wykonywane w modelu mysim).
Laureatom gratulujemy.