Rak jelita grubego. „Wykryty wcześnie, może być wyleczony”
– Rak jelita grubego to numer dwa, biorąc pod uwagę częstość zachorowań, jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn, a pod względem liczby zgonów – numer trzy – prof. Michał Kamiński z Centrum Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Większość osób z tymi nowotworami umiera. Diagnozuje się je też u młodych i zdrowych
We wrześniu obchodziliśmy Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Nowotworów, których śmiertelność jest bardzo wysoka. Na 5,5 tys. przypadków diagnozowanych rocznie nawet 3,8 proc. kończy się zgonem pacjenta. Czym są nowotwory głowy i szyi? Skąd się biorą? Dla Medonetu tłumaczy dr Dorota Kiprian – onkolog, zastępca kierownika oraz naczelny specjalista radioterapeuta Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi w Warszawie.
Polacy boją się badań genetycznych. Dlaczego?
Testy genetyczne mogą dostarczyć ważnych, ratujących życie informacji. Spotkanie się z lekarzem specjalistą w dziedzinie genetyki może rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy powinniśmy poddać się testom, jaki test wykonać i co mogą oznaczać jego wyniki. Dzięki właściwej interpretacji wyników dowiemy się, czy mamy predyspozycje i podwyższone ryzyko wystąpienia zarówno chorób nowotworowych, jak i nienowotworowych, np. serca i układu krążenia: zawału, zakrzepicy, miażdżycy czy udaru oraz jak działać prewencyjnie, aby je zminimalizować. Badania mogą również wyjaśnić przyczynę poronień samoistnych lub niepłodności, a także określić ryzyko wystąpienia choroby uwarunkowanej genetycznie u potomstwa. – Wiedza pozwala na uniknięcie choroby lub jej diagnozę na wczesnym etapie poprzez podjęcie działań profilaktycznych i prewencyjnych. Częstsze badania genetyczne to także skuteczniejsze leczenie nowotworów. Chorzy onkologicznie, dzięki prawidłowo przeprowadzonej ścieżce diagnostycznej, mają możliwość otrzymywania terapii ukierunkowanej molekularnie, która znacząco wpływa na jakość i długość ich życia. Ulepszenie modelu organizacji diagnostyki molekularnej, będzie miało istotny wpływ na przyszłość leczenia personalizowanego, czyli nakierowanego na konkretnego pacjenta właśnie m.in. w onkologii – mówi dr n. med. Andrzej Tysarowski, kierownik pracowni diagnostyki genetycznej i molekularnej nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/polacy-boja-sie-badan-genetycznych-dlaczego
Onkologia. Wielkie porządki w programach lekowych. Leki są coraz droższe. Jak je finansować?
– Program lekowy to nie jest tylko lista leków i lista dawek tych leków. To jest dokument, który powinien umożliwiać elastyczność działania poprzez wykorzystanie wszystkich leków do konkretnych, prawdziwych, realnych sytuacji klinicznych. Na przykład kiedy pacjent ma drugi nowotwór. Obecnie mamy coraz więcej chorych w Polsce i na świecie, u których nie występuje tylko jeden nowotwór. Ci pacjenci w przeszłości byli już leczeni z powodu innego nowotworu i programy lekowe powinny uwzględniać takie sytuacje – wyjaśnił prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.
Skuteczne leczenie pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B utknęło w poczekalni
„Nie jesteśmy w stanie wygrać walki w przypadkach nawrotowych i opornych bez nowych leków, dla których nie ma alternatywy” – mówi prof. Wojciech Jurczak z Kliniki Onkologii Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie
Skuteczne leczenie pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B utknęło w poczekalni
Gliwice – innowacyjna metoda leczenia bólu
Onkolodzy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach stosują radiochirurgię jako innowacyjny i nieinwazyjny sposób leczenia funkcjonalnego, m.in. u pacjentów z arytmią serca lub neuralgią nerwu trójdzielnego. Od pewnego czasu biorą też udział w badaniu klinicznym, którego celem jest zmniejszenie lub eliminacja bólu przy wykorzystaniu radioablacji splotu trzewnego u chorych na zaawansowanego raka trzustki.
mp.pl/bol/aktualnosci/284359,gliwice-innowacyjna-metoda-leczenia-bolu
Leczenie wspomagające zabezpiecza przed zdarzeniami kostnymi w chorobach onkologicznych
– O ile nie boimy się samych przerzutów do kości, o tyle obawiamy się powstałych na ich tle zdarzeń kostnych. Mogą one się pojawić w przebiegu praktycznie każdego nowotworu złośliwego. Przerzuty do kości i zdarzenia kostne nieco częściej dotyczą pacjentek z rakiem piersi, a wśród mężczyzn przede wszystkim pacjentów z rakiem gruczołu krokowego – wyjaśnia dr n. med. Michał Kunkiel z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Personalizacja terapii w zaawansowanym czerniaku poprawia jej skuteczność
Podczas V Kongresu Onkologii Polskiej (20-23 października, Wrocław) zaprezentowano dane, które wskazują, że chorzy na zaawansowanego czerniaka uzyskują obecnie wieloletnie przeżycia. Dziesięć lat temu po ustaleniu takiego rozpoznania pacjenci żyli zaledwie kilka miesięcy. Zmiana dokonała się dzięki zastosowaniu nowoczesnych, personalizowanych terapii. O kolejnych, najnowszych opcjach terapeutycznych mówi w wywiadzie prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski.