Gliwice – radioterapia trigeminalgii
Radioterapia pomaga nie tylko chorym na nowotwory złośliwe, ale też pacjentom z trigeminalgią, czyli neuralgią nerwu trójdzielnego. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pionierem w leczeniu takich pacjentów z wykorzystaniem promieni jonizujących.
https://www.mp.pl/bol/aktualnosci/274853,gliwice-radioterapia-trigeminalgii
Top ASCO News 2021 – Omówienie badania COLUMBUS ►
Jedno z ciekawszych doniesień w czasie tegorocznego kongresu ASCO dotyczyło długoterminowej obserwacji badania COLUMBUS. Prof. Piotr Rutkowski omówił 5-letnie przeżycia całkowite (OS) w badaniu III fazy enkorafenibu z binimetynibem w porównaniu z wemurafenibem lub enkorafenibem u pacjentów z czerniakiem z mutacją BRAF V600.
https://www.termedia.pl/onkologia/Top-ASCO-News-2021-Omowienie-badania-COLUMBUS-,42964.html
Mówią, że jest mechanikiem ludzkich ciał. „Parę razy zemdlałem przy stole operacyjnym”
W Klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Centrum Onkologii w Gliwicach, gdzie pracuję, wykonujemy rekonstrukcje w rejonie głowy i szyi, ściany klatki piersiowej i kończyn. Niedawno u pacjenta z rozległym nowotworem jamy ustnej odtworzyliśmy język i część żuchwy tak, żeby mógł mówić i jeść. Zabieg trwał sześć godzin.
Przestałem myśleć, że jak operuję pacjenta, to sprawiam mu ból – mówi prof. Łukasz Krakowczyk z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
E-papierosy: są zwolnienia z podatków, będą dodatkowe środki na diagnostykę?
Większość badań, na jakie powołują się obrońcy tezy o ich mniejszej szkodliwości zdrowotnej, zostało przeprowadzonych na zlecenie przemysłu tytoniowego. Istotnie, e-papierosy i urządzenia podgrzewające tytoń zawierają mniej substancji szkodliwych, ale to zbyt świeże produkty, by móc jednoznacznie ocenić ich wieloletni wpływ na zdrowie. Ponadto odnotowuje się coraz więcej przypadków chorób i zgonów spowodowanych używaniem papierosów elektronicznych. Statystyki pokazują także, że uzależnienie od e-papierosów w większości przypadków przechodzi w uzależnienie od tych tradycyjnych. Wielu młodych palaczy to tzw. dual users, korzystający z obu form jednocześnie — podkreśliła w rozmowie z Pulsem Medycyny Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii — Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Polski cancer plan. Co dotąd zrealizowano z tych zamierzeń? Sejmowa komisja z udziałem wiceministra Gadomskiego
Podobny pilotaż związany z testem fit, ze względu na pandemię był realizowany w ograniczonym zakresie przez Narodowy Instytut Onkologii. – Warto wskazać, że test fit, badanie na obecność krwi utajonej w kale stał się elementem programu Profilaktyka 40 Plus – mówił wiceminister.
Rak jelita grubego: personalizacja leczenia to nie tylko włączenie nowoczesnych leków
– Jeśli nie zakwalifikujemy pacjenta do nowoczesnego leczenia zgodnie z odpowiednimi kryteriami, to jego organizm może być zbyt słaby i pacjent nie tylko nie odniesie korzyści, ale odniesie wręcz szkody z leczenia – podkreśla prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Dramat pacjentów onkologicznych. Konieczna zmiana przepisów
Chorzy na raka potrzebujący wsparcia psychicznego muszą czekać rok na konsultację psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Przyjmujący tam psycholodzy mogliby przyjąć więcej pacjentów, ale przepisy uzależniają ich czas pracy od wymiaru godzin zatrudnienia psychiatrów. A tych brakuje i wielu woli przyjmować prywatnie.
https://www.medexpress.pl/dramat-pacjentow-onkologicznych-konieczna-zmiana-przepisow/82086