Gliwice – radioterapia trigeminalgii

Radioterapia pomaga nie tylko chorym na nowotwory złośliwe, ale też pacjentom z trigeminalgią, czyli neuralgią nerwu trójdzielnego. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pionierem w leczeniu takich pacjentów z wykorzystaniem promieni jonizujących.

https://www.mp.pl/bol/aktualnosci/274853,gliwice-radioterapia-trigeminalgii

 

 

Top ASCO News 2021 – Omówienie badania COLUMBUS ►

Jedno z ciekawszych doniesień w czasie tegorocznego kongresu ASCO dotyczyło długoterminowej obserwacji badania COLUMBUS. Prof. Piotr Rutkowski omówił 5-letnie przeżycia całkowite (OS) w badaniu III fazy enkorafenibu z binimetynibem w porównaniu z wemurafenibem lub enkorafenibem u pacjentów z czerniakiem z mutacją BRAF V600.

https://www.termedia.pl/onkologia/Top-ASCO-News-2021-Omowienie-badania-COLUMBUS-,42964.html

 

 

Mówią, że jest mechanikiem ludzkich ciał. „Parę razy zemdlałem przy stole operacyjnym”

W Klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Centrum Onkologii w Gliwicach, gdzie pracuję, wykonujemy rekonstrukcje w rejonie głowy i szyi, ściany klatki piersiowej i kończyn. Niedawno u pacjenta z rozległym nowotworem jamy ustnej odtworzyliśmy język i część żuchwy tak, żeby mógł mówić i jeść. Zabieg trwał sześć godzin.

Przestałem myśleć, że jak operuję pacjenta, to sprawiam mu ból – mówi prof. Łukasz Krakowczyk z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,27290980,mowia-ze-jest-mechanikiem-ludzkich-cial-pare-razy-zemdlalem.html

 

 

E-papierosy: są zwolnienia z podatków, będą dodatkowe środki na diagnostykę?

Większość badań, na jakie powołują się obrońcy tezy o ich mniejszej szkodliwości zdrowotnej, zostało przeprowadzonych na zlecenie przemysłu tytoniowego. Istotnie, e-papierosy i urządzenia podgrzewające tytoń zawierają mniej substancji szkodliwych, ale to zbyt świeże produkty, by móc jednoznacznie ocenić ich wieloletni wpływ na zdrowie. Ponadto odnotowuje się coraz więcej przypadków chorób i zgonów spowodowanych używaniem papierosów elektronicznych. Statystyki pokazują także, że uzależnienie od e-papierosów w większości przypadków przechodzi w uzależnienie od tych tradycyjnych. Wielu młodych palaczy to tzw. dual users, korzystający z obu form jednocześnie — podkreśliła w rozmowie z Pulsem Medycyny Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii — Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

https://pulsmedycyny.pl/wp-resort-finansow-zwolnil-koncerny-tytoniowe-z-akcyzy-na-czesc-produktow-1121514

 

 

 

Polski cancer plan. Co dotąd zrealizowano z tych zamierzeń? Sejmowa komisja z udziałem wiceministra Gadomskiego

Podobny pilotaż związany z testem fit, ze względu na pandemię był realizowany w ograniczonym zakresie przez Narodowy Instytut Onkologii. – Warto wskazać, że test fit, badanie na obecność krwi utajonej w kale stał się elementem programu Profilaktyka 40 Plus – mówił wiceminister.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Polski-cancer-plan-Co-dotad-zrealizowano-z-tych-zamierzen-Sejmowa-komisja-z-udzialem-wiceministra-Gadomskiego,223052,1013.html

 

Rak jelita grubego: personalizacja leczenia to nie tylko włączenie nowoczesnych leków

– Jeśli nie zakwalifikujemy pacjenta do nowoczesnego leczenia zgodnie z odpowiednimi kryteriami, to jego organizm może być zbyt słaby i pacjent nie tylko nie odniesie korzyści, ale odniesie wręcz szkody z leczenia – podkreśla prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

https://pulsmedycyny.pl/amp/personalizacja-leczenia-nowotworow-to-nie-tylko-wlaczenie-nowoczesnej-farmakoterapii-1120892

 

 

Dramat pacjentów onkologicznych. Konieczna zmiana przepisów

Chorzy na raka potrzebujący wsparcia psychicznego muszą czekać rok na konsultację psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Przyjmujący tam psycholodzy mogliby przyjąć więcej pacjentów, ale przepisy uzależniają ich czas pracy od wymiaru godzin zatrudnienia psychiatrów. A tych brakuje i wielu woli przyjmować prywatnie.

https://www.medexpress.pl/dramat-pacjentow-onkologicznych-konieczna-zmiana-przepisow/82086