Jak zmniejszyć umieralność z powodu raka płuca
Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Liczba zachorowań na raka płuca wynosi około 22 tysięcy rocznie. Rak płuca jest dwukrotnie częściej rozpoznawany u mężczyzn, ale liczba zachorowań kobiet stale zwiększa się.
Jak poprawić skuteczność leczenia chorych na raka jajnika
Dyskutowali o tym uczestnicy debaty „Żyć z rakiem jajnika, Jak motyl. Historie prawdziwe pt.: „Celebrować ŻYCIE” zorganizowanej przez agencję Deva.
Prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Oddział w Krakowie, omówił stan obecny, czyli jak leczone są Polki chorujące na raka jajnika.
Prof. Piotr Rutkowski przedstawia abecadło czerniaka
Prof. Piotr Rutkowski w wykładzie o A, B, C, D, E czerniaka przypomniał, że w przypadku podejrzenia zmiany inwazyjnej wskazane jest wykonanie badań obrazowych (KT/MRI). Kolejny krok to biopsja/pobranie węzła podejrzanego. Z kolei podstawową metodą leczenia jest usunięcie chirurgiczne z oceną marginesów chirurgicznych.
https://www.termedia.pl/dermatologia/Prof-Piotr-Rutkowski-przedstawia-abecadlo-czerniaka-,42599.html
NARODOWY INSTYTUT ONKOLOGII W GLIWICACH ROZBUDOWUJE SIĘ. ZA PIĘĆ LAT NOWY BUDYNEK
Od stanu zdrowia chorego na NDRP zależy udział w programie lekowym
Ogólny stan sprawności pacjenta to jeden z najistotniejszych czynników determinujących możliwość zakwalifikowania chorego na raka płuca do leczenia w ramach programu lekowego. Jakie schorzenia towarzyszące powodują największe komplikacje u chorych na NDRP, zapytaliśmy prof. dr. hab. n. med. Dariusza M. Kowalskiego oraz dr hab. n. med. Ewę Kalinkę.
Dziś rak płuca nie jest wyrokiem
Jeszcze dziesięć lat temu rozpoznanie u pacjenta zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) było dla niego niemal wyrokiem śmierci. Obecnie szanse na przeżycie chorych z tym nowotworem są dużo większe. O możliwościach leczenia NDRP rozmawiamy z dr n. med. Magdaleną Knetki-Wróblewską.
https://pulsmedycyny.pl/dzis-rak-pluca-nie-jest-wyrokiem-1118327
Powszechne szczepienia przeciwko HPV coraz bliżej?
– Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który nie posiada powszechnego programu szczepień przeciwko HPV. Inicjatywy dotyczące tych szczepień były do tej pory realizowane jedynie lokalnie przez samorządy. Niestety nie mamy dokładnych raportów, które by pokazywały, ile zaszczepiono dotąd dziewczynek, ale nie sądzę, żeby było ich więcej niż 10 proc. To ciągle kropla w morzu. Profilaktyka pierwotna w naszej rzeczywistości dopiero kiełkuje, a powinna być bardzo istotnym elementem wspierania zdrowia publicznego – mówił prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie i konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
https://www.termedia.pl/mz/Powszechne-szczepienia-przeciwko-HPV-coraz-blizej-,42614.html