Leczenie raka: dobrze jest zostawić coś na później
Obecnie producenci przedstawiają kombinacje kilku leków: dwóch, czasem nawet trzech. Musimy pamiętać, że te kombinacje bardzo często zamykają nam możliwość zastosowania sensownego leczenia w kolejnej linii – mówi prof. Maciej Krzakowski.
https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Leczenie-raka-dobrze-jest-zostawic-cos-na-pozniej,227273,6.html
Wiedziałaś, że raka piersi można wyleczyć? Wylecz raka piersi HER2+ to kampania dla kobiet z wczesnym rakiem piersi
W każdym z obszarów są artykuły skonsultowane przez eksperta medycznego dr Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, onkologa z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie
https://dorzeczy.pl/zdrowie/232843/wiedzialas-ze-raka-piersi-mozna-wyleczyc.html
Nowotwory ginekologiczne – problemem jest bardzo duże rozproszenie leczenia i brak koordynacji
Problemem systemu organizacji ginekologii onkologicznej w Polsce jest przede wszystkim bardzo duże rozproszenie leczenia chorych. Konieczna jest koncentracja leczenia, co przyczyni się do poprawy czasu terapii, a także jej jakości – ocenia prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
Rak szyjki macicy. Test molekularny zastąpi cytologię? „W Australii jest tak od trzech lat”
Test molekularny jest trzykrotnie skuteczniejszym narzędziem diagnostycznym raka szyjki macicy niż cytologia. Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną powinien on być szeroko stosowany w Polsce w 2022 r. – mówi prof. Andrzej Nowakowski.
Coraz lepsze możliwości leczenia zaawansowanego raka piersi
– Odkrycie białek receptorowych HER2 odpowiedzialnych w komórkach raka piersi za kontrolę wzrostu i funkcjonowania postawiło chorobę w nowym świetle. W zaawansowanym raku piersi występuje nadmiar białka HER2, co prowadzi do bardziej agresywnego namnażania komórek nowotworu. – przypomina dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawie.
HCC 2022. Ochrona zdrowia w dobie rewolucji technologicznej, pandemii i braków kadrowych
Prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach podkreśla, że marcowy kongres powinien stworzyć możliwość dokładnego przeanalizowana wpływu pandemii COVID-19 na wskaźniki śmiertelności w innych chorobach, w tym nowotworowych.