Czym jest potrójnie ujemny rak piersi? Tu znajdziesz odpowiedź

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Na całym świecie jest diagnozowany co 20 sekund u jednej kobiety. W Polsce co roku raka piersi wykrywa się u ok. 19 000 kobiet, niestety ok. 7 000 Polek umiera z powodu tego nowotworu. Wydawać by się mogło, że to jedna choroba, ale pod nazwą rak piersi kryje się wiele jego podtypów.

– U chorych z obecnością PD-L1 zastosowanie immunoterapii sprawia, że układ odpornościowy kobiety zaczyna walczyć z nowotworem. Ta terapia to nowa nadzieja dla niektórych chorych z potrójnie ujemnym, przerzutowym rakiem piersi. Bardzo potrzebne są nowe leki właśnie dla tych pacjentek – powiedziała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Czym-jest-potrojnie-ujemny-rak-piersi-Tu-znajdziesz-odpowiedz,220156,1013.html

 

 

27 mln zł na stworzenie repozytorium genetycznego nowotworów i modernizację biobanku

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach jest jednym z realizatorów projektu „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki MOSAIC”.

https://www.io.gliwice.pl/instytut/27-mln-zl-na-stworzenie-repozytorium-genetycznego-nowotworow-i-modernizacje-biobanku

 

Niezaszczepieni medycy chorują powtórnie

W szpitalach zostało kilka procent personelu medycznego, który nie podszedł jeszcze do szczepienia. W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie wyszczepialność wśród personelu wynosi 92-93 proc.

Nie zaszczepiła się mała część osób z personelu w tym nieduża grupa pielęgniarek. Mimo tej narastającej fali pandemii u nas zdarzyły się tylko 2-3 osoby wśród zaszczepionego personelu, które teraz zachorowały. Ale te osoby przechodzą to zdecydowanie lżej, niż w tamtym roku. Jedna z osób wiosną przechodziła COVID ciężko, teraz infekcja koronawirusem dała objawy jak przy przeziębieniu– wskazuje Mariusz Gierej, rzecznik prasowy warszawskiego Narodowego Instytutu Onkologii.

https://www.politykazdrowotna.com/71655,niezaszczepieni-medycy-choruja-powtornie

 

 

Chemioterapia jest zdemonizowana mentalnie

Wciąż mało kto wyobraża sobie, że chemioterapię można odbywać w warunkach domowych, większości pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego chemioterapia kojarzy się z koniecznością częstych pobytów w szpitalu.

Przede wszystkim w przypadku domowej chemioterapii pandemia praktycznie nie zakłóca cyklu leczenia. Poza tym zmniejsza konieczność kontaktów między chorymi, a także chorych z personelem szpitalnym, a tym samym niweluje ryzyko transmisji wirusa. Mam wrażenie, że obecnie podstawowym powodem niestosowania infuzorów – poza irracjonalnym lękiem – jest korzystna wycena hospitalizacji – uważa prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz

https://zdrowie.dziennik.pl/nowotwory/artykuly/8128773,chemioterapia-jest-zdemonizowana-mentalnie.html

 

 

Terapia personalizowana jest przyszłością w leczeniu zaawansowanego czerniaka

Stosowanie terapii personalizowanej już jest standardem w leczeniu nieoperacyjnego zaawansowanego i przerzutowego czerniaka. Jakich zmian w tym zakresie można się spodziewać w najbliższym czasie i czy terapia ukierunkowana molekularnie jest przyszłością w leczeniu zaawansowanego czerniaka — pytamy prof. dr. hab. n. med. Piotra Rutkowskiego z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

https://pulsmedycyny.pl/terapia-personalizowana-jest-przyszloscia-w-leczeniu-zaawansowanego-czerniaka-1111990

 

 

Eksperci o raku prostaty

Dzięki nowym narzędziom terapeutycznym PSA staje się jeszcze bardziej istotnym narzędziem diagnostycznym w terapii raka gruczołu krokowego. Jeżeli zareagujemy na etapie, kiedy choroba nie jest jeszcze widoczna, ale już mamy sygnały, że się wznawia, możemy zapobiec utworzeniu się jawnych klinicznie przerzutów, które dają dolegliwości i zagrażają bezpieczeństwu pacjenta. Przerzuty niszczą kości, uszkadzają wątrobę, atakują węzły chłonne. Mogą dawać uciski na nerwy i naczynia, powodując bóle i obrzęki. Co więcej, przerzuty mogą powodować konieczność podjęcia interwencyjnych zabiegów operacyjnych o założeniu paliatywnym, radioterapii paliatywnej i innych, które same w sobie mogą stanowić obciążenie dla pacjenta z racji kolejnych działań niepożądanych, które każda z tych procedur może dodatkowo generować. Jeśli możemy temu zapobiec, nie ma wątpliwości, że warto – podkreśla dr hab. n. med. Jakub Żołnierek.

https://www.medexpress.pl/eksperci-o-raku-prostaty/81037

 

Mniej pacjentów w szpitalach onkologicznych. „Ci chorzy trafią do nas w gorszym stanie”

– Placówki onkologiczne cały czas pracują. Pacjent, który chce dostać się do Narodowego Instytutu Onkologii czy innego szpitala, który jest w Sieci Onkologicznej, może zgłosić się choćby telefonicznie, tu nie ma żadnych restrykcji – dodaje profesor Mariusz Bidziński.

https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-mniej-pacjentow-w-szpitalach-onkologicznych-ci-chorzy-trafia,nId,5125156

 

 

„Musi być zielona wyspa dla wszystkich chorych na nowotwory”

– Każdy pacjent onkologiczny musi być traktowany w ramach hasła „na ratunek”, dlatego że ci pacjenci już są opóźnieni – podkreślał. – Nie można pozwolić, żeby zaprzepaścić szansę tych chorych – podkreślił w „Faktach po Faktach” onkolog, doktor nauk medycznych Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-a-onkologia-janusz-meder-o-sytuacji-pacjentow-chorych-na-raka-podczas-epidemii-covid-19-5049043

 

 

Radioterapia śródoperacyjna. Precyzyjne uderzyć w raka

Leczenie raka piersi można rozpocząć już w trakcie operacji. Na świecie najwięcej zabiegów radioterapii śródoperacyjnej wykonuje zespół lekarzy z gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

https://wyborcza.pl/7,79078,26922460,radioterapia-srodoperacyjna-precyzyjne-uderzyc-w-raka.html