DLBCL: Możemy zamknąć leczenie w ciągu kilku miesięcy

Jak podkreślają klinicyści, celem leczenia jest trwałe wyleczenie. – Standardem postępowania w pierwszej linii jest skojarzenie chemioterapii z przeciwciałem monoklonalnym anty-CD20 – mówi prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwickim oddziale Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jak podkreśla, taką terapią dysponujemy już od wielu lat. Pozwala ona na wyleczenie około 60 procent chorych. Niestety, u pozostałych pacjentów dochodzi do nawrotu, bądź stwierdza się oporność choroby. Rokowania tej grupy chorych są bardzo złe.

https://www.medexpress.pl/dlbcl-mozemy-zamknac-leczenie-w-ciagu-kilku-miesiecy/83281

Powstała pierwsza polska edycja wytycznych NCCN. Dotyczy raka szyjki macicy. Będą kolejne

Nowe wytyczne NCCN dotyczące raka szyjki macicy: edycja polska to projekt pilotażowy, który działa w ramach współpracy zorganizowanej przez Narodowy Instytut Onkologii, Polsko-Amerykańską Fundację Alliance for Innovation (AFI) oraz NCCN.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Powstala-pierwsza-polska-edycja-wytycznych-NCCN-Dotyczy-raka-szyjki-macicy-Beda-kolejne,226879,1013.html

Tylko u nas. Prof. Piotr Rutkowski: po raz pierwszy od wielu lat będziemy mieli najwyższej jakości wytyczne

– Ważną rzeczą jest opracowanie wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Te działania idą dwukierunkowo: starym sposobem – część wytycznych jest przygotowanych wyłącznie przez polskich ekspertów. Ale planujemy też nawiązać współpracę z National Comprehensive Cancer NET, amerykańską organizacją rządową, której wytyczne mają największy na świecie stopień wiarygodności i niezależności – mówił kilka dni temu prof. Rutkowski.

https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Tylko-u-nas-Prof-Piotr-Rutkowski-po-raz-pierwszy-od-wielu-lat-bedziemy-mieli-najwyzszej-jakosci-wytyczne,226880,6.html

Eksperci: nowotwory najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w wieku 25-64 lata. Największe żniwo zbiera rak płuca

Jak podkreślił dr Meder, głównym problemem w ostatnich latach jest palenie tytoniu przez dziewczyny i młode kobiety. Z danych zebranych w Narodowym Teście Zdrowia Polaków 2020 r. wynika, iż wyroby tytoniowe pali 32 proc. pań. Jest to główny powód tego, że obecnie rak płuca zajmuje pierwszą pozycję wśród nowotworowych przyczyn zgonów kobiet, wyprzedzając nowotwory piersi.

https://pulsmedycyny.pl/eksperci-nowotwory-najczestsza-przyczyna-zgonow-kobiet-w-wieku-25-64-lata-najwieksze-zniwo-zbiera-rak-pluca-1133336

Prof. Rutkowski: naszym celem jest, aby w 2030 r. było refundowanych 90 proc. innowacyjnych terapii w onkologii

Obecnie w Polsce ma miejsce rozszerzanie wykazu leków refundowanych w terapiach onkologicznych. Jesteśmy zadowoleni, że nowe leki są w Polsce refundowane, ale część tych innowacji powinno powstawać u nas – powiedział prof. Piotr Rutkowski.

https://pulsmedycyny.pl/prof-rutkowski-naszym-celem-jest-aby-w-2030-r-bylo-refundowanych-90-proc-innowacyjnych-terapii-w-onkologii-1133469

25 000 Polek usłyszało w ubiegłym roku diagnozę – rak piersi

– Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy docierają do nas pacjentki z bardzo zaawansowaną chorobą. Trudno powiedzieć jednoznacznie, dlaczego one nie podjęły diagnostyki wcześniej. Być może to wynika z obaw, niechęci do rozpoczęcia leczenia. Część kobiet też trochę lekceważy sytuację, uważając, że rak ich nie dotyczy – dodaje dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w warszawskim Narodowym Instytucie Onkologii.

https://medicalpress.pl/system/pacjent/25-000-polek-usyszao-w-ubiegym-roku-diagnoz-rak-piersi_olGywjlREw/

„Dłuższe życie z rakiem” – kampania edukacyjna

 

RAK TRZUSTKI – POTRZEBA DOSTĘPU DO TERAPII

Rak trzustki w powszechnej opinii uważany jest za nowotwór wyjątkowo śmiertelny, na który niewiele można poradzić. Natomiast fakty są takie, że nawet wśród pacjentów, których rokowanie było bardzo złe, są tacy, którzy z tym rozpoznaniem żyją wiele lat.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie

 

SYSTEMOWE LECZENIE PRZECIWNOWOTWOROWE PIERWSZEJ LINII

Systemowe postępowanie pierwszej linii – stosowane u chorych na nowotwory w stadium uogólnienia – powinno zawierać leki o najlepiej udowodnionej skuteczności i najlepszej tolerancji.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, onkolog kliniczny, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie

https://pto.med.pl/dluzsze-zycie-z-rakiem-kampania-edukacyjna

Rak piersi. „Mamy przełom w leczeniu”. Pacjentki pytają, kiedy do nich dotrze

– Podczas ESMO pokazano aktualizację jednoramiennego badania, w którym mediana czasu przeżycia chorych w dłuższej obserwacji wyniosła 19 miesięcy. Takich median w kolejnych liniach leczenia HER2+ raka piersi wcześniej nie mieliśmy. Już tylko to było dla nas rewolucją. Dodatkowo ważny był fakt, że lek zadziałał równie dobrze u pacjentek z przerzutami do mózgu, do których predystynowane są chore z tym nowotworem. Po leczeniu tym jednym lekiem mediana czasu przeżycia wynosiła tu 18 miesięcy – wskazuje dr Pogoda.

Jak przypomina dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, trastuzumab, który pojawił się w początkach tego wieku, został uznany za rewolucję w leczeniu HER2+ raka piersi. To przełożyło się na szybkie wdrożenie tego preparatu w różnych krajach na świecie.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Rak-piersi-Mamy-przelom-w-leczeniu-Pacjentki-pytaja-kiedy-do-nich-dotrze,227029,1013.html

Rak płuca. Tam, gdzie nie ma odpowiedniej diagnostyki, jest archaiczne leczenie

– Nasze możliwości diagnostyczno-terapeutyczne uległy ogromnej akceleracji. Potrzebujemy modelowania profilowania molekularnego raka płuca po to, aby kwalifikować do określonej metody leczenia. Kiedyś chory, nawet jeśli miał rozpoznanie niedrobnokomórkowego raka płuca, dostawał leczenie niepersonalizowane: albo leczenie chirurgiczne, albo radioterapię, albo chemioterapię, która była taka sama dla każdego chorego – mówi prof. Dariusz Kowalski, z kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Rak-pluca-Tam-gdzie-nie-ma-odpowiedniej-diagnostyki-jest-archaiczne-leczenie,227028,1013.html

Przerzuty do kości można leczyć skutecznie

Praktycznie każdy nowotwór złośliwy może dać przerzuty do kości – mówi dr n. med. Michał Kunkiel (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie).

Przerzuty do kości można leczyć skutecznie