Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach  obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w dniach 19-21 maja odbędą się w nim uroczyste obchody połączone z konferencją naukową.

 

W 1947 roku powołano w Gliwicach Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnymi, trzema klinikami oraz przychodnią wyposażoną w dwa gabinety i bardzo skromną infrastrukturę aparaturową. Stał się on zalążkiem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, kojarzonego z nowoczesną radioterapią, innowacyjną medycyną nuklearną, świetnie rozwijającą się endokrynologią onkologiczną oraz transplantologią szpiku i onkohematologią na najwyższym światowym poziomie. Tu tutaj wdrażane są nowatorskie metody leczenia wielodyscyplinarnego i przeprowadzane pionierskie, spektakularne zabiegi chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i transplantacyjnej – podkreśla z dumą prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemiotrapii w tym ośrodku.

 

Gliwicki oddział NIO-PIB to nie tylko jedna z najlepszych placówek onkologicznych w Europie, ale również znany i ceniony ośrodek naukowo-badawczy, w którym realizowane są innowacyjne projekty naukowe. Zatrudnionych jest w nim około 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek. W strukturze gliwickiego ośrodka działa 5 klinik (3 Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii oraz Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej), 11 zakładów klinicznych i naukowych (Zakład Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Zakład Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej, Zakład Radioterapii, Zakład Brachyterapii, Zakład Planowania Radioterapii, Zakład Fizyki Medycznej, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, Zakład Analityki i Biochemii Klinicznej, Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów, Zakład Patologii Nowotworów, Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów), Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych oraz hospitalizowanych ok. 35 tys. pacjentów.

 

Jednak potrzeby są znacznie większe, przekraczają możliwości lokalowe Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dlatego zapadła decyzja o budowie nowego obiektu klinicznego – o powierzchni ponad 27 tys. mkw., z 6-salowym blokiem operacyjnym, pełnym zapleczem diagnostycznym i łóżkowym dla potrzeb tzw. unitów narządowych, w których znajdą kompleksową opiekę chorzy na raka piersi, płuca, nowotwory urologiczne i ginekologiczne. Na razie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku klinicznego.

Nowy budynek kliniczny będzie skomunikowany łącznikiem z nowym wielopoziomowym parkingiem z 800 miejscami postojowymi, który ma zostać oddany do użytku już w lipcu tego roku. Powinien on rozwiązać problem braku odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla pacjentów.

Mam nadzieję, że przyszłość przyniesie pełną realizację naszych zamierzeń, podporządkowanych wizji ośrodka nowoczesnego, otwartego, gotowego do zmian, zdolnego do sprostania wyzwaniom, a jednocześnie szanującego tradycję i wartości, na których zbudowana została jego pozycja i prestiż – dodaje prof. Krzysztof Składowski.

Obchody jubileuszu 75-lecia gliwickiego Instytutu Onkologii odbęda się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Swój patronat przyznali nam również: Narodowy Fundusz Onkologii, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Gliwic Adam Neumann, Powiat Gliwicki, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląska Izba Lekarska oraz Śląska Izba Aptekarska. Patronami medialnymi są: Radio Katowice, TVP Katowice, Dziennik Zachodni, Nowiny Gliwickie i Rynek Zdrowia.

Część oficjalna obchodów rozpocznie się 19 maja o godz. 10.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie zaplanowano wręczenie odznaczeń państwowych pracownikom Instytutu, wystąpienia władz państwowych, wojewódzkich i przybyłych gości oraz wykład „Gliwicki Instytut Onkologii wczoraj, dziś, jutro” (wygłosi go dyrektor NIO w Gliwicach, prof. Krzysztof Składowski). W samo południe odbędzie się konferencja prasowa, a po południu, już na terenie Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, rozpocznie się trzydniowa konferencja naukowa dla lekarzy, elektroradiologów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych. Można w niej uczestniczyć stacjonarnie lub online. Zapisy trwają do 13 maja do godz. 24.00.

Program obchodów i konferencji naukowej oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie https://75lecie.io.gliwice.pl/