W tym roku, w dniach 24-30 kwietnia po raz kolejny będziemy obchodzić Europejski Tydzień Szczepień. Wydarzenie ma na celu promocję szczepień jako skutecznej i bezpiecznej metody zapobiegania wielu chorobom. Szczepienie to inwestycja w zdrowie na całe życie. Dzięki szczepionkom, większość dzieci i dorosłych w krajach Unii Europejskiej jest odporna na odrę, różyczkę, świnkę, błonicę, krztusiec, tężec i polio. Coraz więcej osób szczepionych jest też przeciwko bakteriom pneumokokowym, wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), aby zapobiegać poważnym chorobom – między innymi nowotworom.

Niestety, pomimo postępów w zmniejszaniu zagrożenia chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepionek, nadal zbyt wiele osób nie poddaje się szczepieniom. Tylko w 2018 r., w regionie europejskim, 82 000 osób zachorowało na odrę, a 72 zmarły z powodu powikłań w przebiegu tej choroby. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 roku, w Polsce 2 662 kobiet zachorowało na raka szyjki macicy, natomiast 1 570 zmarło z tego powodu. Większości tych zachorowań i zgonów można byłoby uniknąć, w przypadku wykonania szczepień.

Fakty dotyczące szczepień:

  • Szczepienia zapobiegają chorobom oraz są silnym fundamentem dla dobrego zdrowia przez całe życie.
  • Szczepienia są jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod zapobiegania groźnym chorobom.
  • Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym chronią nie tylko osobę zaszczepioną, ale także osoby wokół nich.
  • Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) może zapobiec nawet 90% przypadków raka szyjki macicy.
  • Szczepionka przeciwko HPV w połączeniu z regularnymi badaniami przesiewowymi jest najskuteczniejszym narzędziem zapobiegania rakowi szyjki macicy.

Szczepionka przeciwko HBV, zabezpieczająca m.in. przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZWB), jest w 95% skuteczna w zapobieganiu zakażeniom oraz rozwojowi chorób przewlekłych i nowotworów wątroby.