Czy w leczeniu raku prostaty osiągnęliśmy już wszystko? Perspektywa kliniczna i systemowa

Pacjenci z nowotworem gruczołu krokowego opornym na leczenie kastracyjne to mężczyźni, którzy często nie mają poczucia choroby.

– Zaoferowanie im leczenia skutecznego i dobrze tolerowanego, jakim jest nowoczesna hormonoterapia, pozostaje kwestią najistotniejszą. Celem leczenia jest odsunięcie w czasie pojawienia się przerzutów nowotworowych – równoznaczne z opóźnieniem momentu, w którym poczucie choroby stanie się faktem. Bowiem to przerzuty będą już generowały objawy związane z rozsiewem i zagrażały bezpieczeństwu oraz życiu chorego – mówi dr hab. Jakub Żołnierek, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

https://medicalpress.pl/system/czy-w-leczeniu-raku-prostaty-osignlimy-ju-wszystko-perspektywa-kliniczna-i-systemowa_lYWA8EYv9D/

 

 

Agencja Badań Medycznych w Światowym Dniu Onkologii: pacjenci mogą zgłaszać się do projektów

Szansą dla chorych na nieoperacyjne/rozsiane niemelanocytarne złośliwe nowotwory skóry jest badanie dofinansowane przez Agencję Badań Medycznych, realizowane przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy pod kierownictwem prof. Iwony Ługowskiej.

Zakładamy, że wyniki badania AGENONMELA mogą prowadzić do zmiany dotychczasowych standardów leczenia i racjonalizacji kosztów. Badanie to daje też szansę chorym na nowe metody terapeutycznych dla schorzeń, dla których standardowa medycyna nie oferuje żadnych rozwiązań, a przemysł farmaceutyczny nie inicjuje badań klinicznych. Pierwsi pacjenci już otrzymują leczenie w ramach projektu – podkreśla lider projektu prof. Ługowska.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89568%2Cagencja-badan-medycznych-w-swiatowym-dniu-onkologii-pacjenci-moga-zglaszac

 

 

Prof. Adam Maciejewski z kolejnym prestiżowym wyróżnieniem

Prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach odebrał specjalne wyróżnienie w plebiscycie „100 lat innowacji medycznych w Polsce” dziennika „Rzeczpospolita”.

https://dziennikzachodni.pl/prof-adam-maciejewski-z-kolejnym-prestizowym-wyroznieniem/ar/c14-15836719

 

 

Światowy Dzień Onkologii. „Wsparcia psychologicznego nigdy za dużo”

Dzisiaj Światowy Dzień Onkologii. Na całym świecie głośniej mówi się o chorobach nowotworowych, ich profilaktyce i życiu z rakiem. W Polsce z powodu nowotworów umiera rocznie około 100 tysięcy osób.

Od doktor Agnieszki Gruszfeld – onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii na Ursynowie, dowiadujemy się jakie nowotwory są najpowszechniejsze. – Najczęściej wśród kobiet występuje rak piersi. Również częstym u kobiet jest rak płuca. U mężczyzn najczęstszym jest rak płuca, na dalszej pozycji rak gruczołu krokowego i jelita grubego – wymienia.

Światowy Dzień Onkologii. „Wsparcia psychologicznego nigdy za dużo”

 

 

Nowotwory ginekologiczne w dobie COVID-19: opóźnienia w diagnostyce, nowe szanse na leczenie

Eksperci podkreślają, że konieczne są też zmiany organizacyjne, by poprawić wyniki leczenia raka jajnika w Polsce i zbliżyć się do najlepszych wyników w Europie i na świecie.

– Leczenie w Polsce jest bardzo rozproszone, są ośrodki, które rocznie zajmują się tylko kilkoma przypadkami tego nowotworu, co przekłada się na gorszą skuteczność, ale też wyższe koszty, gdyż nie ma możliwości, by leczyć dobrze, nie mając odpowiedniego doświadczenia – przekonuje prof. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Nowotwory ginekologiczne w dobie COVID-19: opóźnienia w diagnostyce, nowe szanse na leczenie

 

 

Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy? „Jedyną skuteczną formą ochrony są szczepienia”

Rak szyjki macicy należy do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. – Rocznie rozpoznaje się go u ok. 2,5 tysiąca kobiet. Dzięki licznym programom od początku lat 90. obserwuje się powolny spadek liczby zachorowań. Niestety w porównaniu z innymi krajami ten spadek jest zbyt wolny – podkreślał w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Sobiczewski (Klinika Ginekologii Onkologicznej, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy).

https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/jak-uchronic-sie-przed-rakiem-szyjki-macicy-5443842

 

 

Przełom w leczeniu chłoniaka? Tylko z użyciem nowych technologii

Nie jesteśmy w stanie wygrać walki w nawrotowych i opornych przypadkach chłoniaka rozlanego z dużych komórek B bez nowych leków, dla których nie ma alternatywy – wyjaśnia prof. Wojciech Jurczak, kierownik Pododdziału Leczenia Nowotworów Układu Chłonnego Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie. Jak dodał specjalista, w Polsce ich dostęp jest ograniczony w praktyce wyłącznie dla osób uczestniczących w badaniach klinicznych.

https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/prze%C5%82om-w-leczeniu-ch%C5%82oniaka-tylko-z-u%C5%BCyciem-nowych-technologii/ar-AAPdTTO?li=BBr5RWL