Już dziewiąty rok kiedy 27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

Ten rok jest szczególnym: pozwolił wszystkim Polakom dostrzec naocznie jak ważna jest rola diagnostów, pracujących z poświęceniem dla naszego zdrowia.

27 maja to nie data przypadkowa. W tym dniu w 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej. W tym roku, dzięki pandemii koronawirusa, wszyscy wiedzą co to jest reakcja RT-PCR, a bardziej dociekliwi interesują się jakie geny wirusa są wykrywane przez diagnostów laboratoryjnych.

W Polsce pracuje ponad 16 tys. diagnostów laboratoryjnych. W naszym Instytucie diagnostyką zajmuje się 105 pracowników, m. in. w naszej własnej niedawno otwartej Pracowni Diagnostyki Covid-19. Każdy wykonany test to praca zespołu pracowników medycznego laboratorium diagnostycznego, w którym diagnosta laboratoryjny, który interpretuje i autoryzuje uzyskane wyniki odgrywa kluczową rolę.

Dziś chcemy podziękować za ich trud, zaangażowanie na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, ale także za tą całą pracę, którą wykonujecie na co dzień dla zdrowia Polaków. Życzymy Wam szacunku  pacjentów i współpracowników i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dyrekcja NIO-PIB