W Kurierze Medycznym ukazał się wywiad prof. Andrzeja Nowakowskiego kierownika Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii Państwowym Instytucie Badawczym na temat programu szczepień przeciwko HPV i to w jaki sposób go realizować.

Jego zdaniem powinniśmy objąć obligatoryjnym szczepieniami przeciwko HPV  jak największą grupę docelową dzieci i młodzieży, a im wcześniej zaczniemy tym lepsze efekty zdrowotne osiągniemy w postaci spadku zachorowań i umieralności z powodu raka szyjki macicy.

Na razie te szczepienia realizowane są w ramach lokalnych programów, finansowanych przez samorządy. Według profesora Nowakowskiego przeciwko HPV w Polsce może być zaszczepionych od 7 do 10 proc. populacji.

Jak dodał profesor Nowakowski, nie ma w Polsce żadnego rejestru wykonywanych szczepień. Jedyna baza danych jaka jest dostępna obecnie to szczepienia przeciwko koronawirusowi.

To taka sama szczepionka jak wszystkie inne pediatryczne, a mimo licznych ruchów antyszczepionkowych, Polska jako kraj ma bardzo dobre wyniki i doświadczenia w tego rodzajach szczepień i powinniśmy z nich korzystać właśnie w przypadku szczepień przeciwko HPV – tłumaczy profesor.

Jak dodaje prof. Nowakowski ostatnio część krajów europejskich uzupełniła programy szczepień – do tej pory oferowane wyłącznie dziewczętom – o płeć męską, która również teraz będzie mogła zaszczepić się przeciwko HPV.

Szczepienia przeciwko HPV są wpisane w Narodową Strategię Onkologiczną, a to otwiera drogę do tego żeby te szczepienia bezpłatnie w Polsce wprowadzać i refundować. Trwają prace  w Ministerstwie Zdrowia, prawdopodobnie wkrótce poznamy szczegóły programu szczepień przeciwko HPV – podsumowuje prof. Nowakowski.