156 lat temu, 7 listopada 1867 roku, na świat przyszła Maria Skłodowska-Curie. Pierwsza kobieta nagrodzona nagrodą Nobla oraz jedyny naukowiec, który otrzymał tę nagrodę w dwóch dziedzinach. Pierwsza kobieta-profesor na Sorbonie, jedna z pierwszych kobiet prowadzących samochód. Zawsze podkreślająca swoją polskość. Patronka i założycielka Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Każdego dnia pracujemy nad urzeczywistnieniem marzenia Skłodowskiej-Curie o nowoczesnym ośrodku onkologicznym (dziś wiodącym ośrodku o tym profilu w kraju i największym w Europie) prowadząc w naszej placówce szeroką działalność leczniczą i naukową. Instytut specjalizuje się w badaniach nad nowymi metodami leczenia chorób nowotworowych, kształci przyszłe kadry medyczne i naukowe, współpracuje z czołowymi ośrodkami w kraju i za granicą.

Misją Instytutu było i pozostaje tak bliskie sercu Patronki tworzenie nowej wiedzy i standardów w onkologii – w służbie pacjenta i nauki. Wszystko to jest dziś możliwe właśnie dzięki pracy i zaangażowaniu Marii Skłodowskiej-Curie, bo to dzięki niej powołano w 1932 roku Instytut Radowy.

Obchody kolejnej rocznicy urodzin naszej Promotorki rozpoczęliśmy, podobnie jak w roku ubiegłym, wcześniej. W minioną sobotę odbyła się konferencja organizowana przez Studenckie OnkoForum zatytułowana „Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie”. Swoją obecnością wydarzenie uświetnił wyjątkowy Gość – prof. UAM dr hab. Tomasz Pospieszny, autor książek poświęconych życiu i osiągnięciom wybitnych „kobiet nauki”.