W listopadzie obchodzimy Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów. Dbanie o swoje zdrowie jest oznaką siły i odpowiedzialności, dlatego każdy, niezależnie od płci, powinien o tym pamiętać.

Rak prostaty zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności w skali światowej, w Polsce jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn. Często rozwija się bezobjawowo, a jeśli symptomy występują, zwykle nie są kojarzone bezpośrednio z nim. Należą do nich m.in. częstomocz czy uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu. Rak jądra to groźna choroba i jednocześnie jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u młodych mężczyzn. Podobnie jak przy raku prostaty, istnieje duża szansa na wyleczenie przy odpowiednio wczesnym wykryciu.

Kluczową rolę w zapobieganiu chorobie odgrywa tak często podkreślana przez nas profilaktyka, która opiera się na systematyczności. Każdy mężczyzna po 15. roku życia powinien wykonywać samobadanie jąder (tak samo jak kobietom zaleca się regularne samobadanie piersi). Wystarczy poświęcić na nie kilka minut raz w miesiącu. Wszelkie nieprawidłowości, takie jak guzki, zmiana napięcia skóry, kształtu czy też wielkości narządu powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą. Dodatkowo, raz w roku panowie powinni wybrać się na spotkanie z urologiem.

Badajmy się!