Informacja o wpływie działalności wykonywanej z promieniowaniem jonizującym na zdrowie ludzi i środowisko_2022
Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe / Dz. U. 2021 poz. 1941/ zgodnie z art. 32c pkt.2
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, ul. W. K. Roentgena 5, 02-781 Warszawa prowadzi działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegającą na:
- stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące;
2) stosowaniu urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze;
3) stosowaniu źródeł promieniotwórczych w pracowniach izotopowych;
4) przechowywaniu źródeł i odpadów promieniotwórczych.
Działalność wykonywana jest na podstawie zezwoleń Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Jednostka prowadzi ocenę narażenia:
- pracowników metodą dozymetrii indywidualnej – w ciągu minionych 12 miesięcy (od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.) nie zarejestrowano dawek przekraczających dawki graniczne dla personelu;
- osób z ogółu ludności metodą dozymetrii środowiskowej – pomiary osłon stałych i metoda dozymetrii środowiskowej TLD nie przekraczają limitów określonych przepisami prawa).
NIO-PIB prowadzi działalność, która wiąże się z uwalnianiem substancji promieniotwórczych do środowiska. Skład izotopowy substancji uwalnianych do otoczenia stanowią radionuklidy: jod (131I), lutet (177Lu), itr (90Y). Stosowana technologia pracy spełnia wymagania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2015r. w sprawie odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego (Dz. U. z 2015r., poz. 2267 wraz z rozporządzeniem zmieniającym z dnia 10 marca 2021r. Dz. U. z 2021r poz. 663) oraz warunki zezwolenia wydanego jednostce przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Na podstawie prowadzonych pomiarów dawek indywidualnych, środowiskowych i dawek obliczonych oraz monitorowania uwalniania substancji promieniotwórczych do środowiska, stwierdza się, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące w ciągu minionego – 2022 roku – nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.